Ağaçkakan, Ceylan ve Kaplumbağa Masalı

Bir zamanlar büyük ve yemyeşil ormanların birinde ceylan, kaplumbağa ve ağaçkakandan oluşan üç iyi arkadaş yaşarmış. Bu üç arkadaş bu güzel ormanda hep birlikte oyunlar oynar, şarkılar söyler, birbirleriyle barışık ve huzurlu bir şekilde yaşayıp giderlermiş.

 Bir sabah karnı acıkan ceylan karnını doyurmak için evinden uzaklara taze ot aramaya çıkmış. Kaçak avcılardan oluşan bir grup ormanda göl kenarında büyük bir tuzak kurup beklerken ceylanı görüp saklanmışlar. Ceylan yediği taze otlardan sonra çok susamış. Göle su içmek için eğildiğinde aniden avcıların ağlardan hazırladığı tuzağa yakalanmış. Panik içinde bağırıp arkadaşlarının duyması için yardım istemiş. Arkadaşı ceylanın çığlığını duyan ağaçkakan, neler olduğunu görmek için hemen sesin olduğu yöne uçup gelmiş.

Öbür yandan diğer arkadaşı kaplumbağa da yüzerek gölün kenarına gelmiş. Arkadaşlarının zor durumda olduğunu gören ağaçkakan ve kaplumbağa bir plan yapmış. Ağaçkakan hızlıca avcıların yanına uçup yüzlerine vurmaya başlamış.

Ağaçkakan avcıları oyalarken kaplumbağa da bu fırsattan istifade ağları kemirmeye başlamış.

Avcılar panik içinde kafalarına vuran kuştan kurtulmak için oraya buraya kaçışmış. Kendileriyle birlikte getirdikleri kamp çadırlarına girip saklanmışlar.  Kaçak avcılar aralarında ertesi gün ceylanı da yanlarına alıp gitmeyi konuşmuşlar. Bunu duyan ağaçkakan hızla arkadaşlarının yanına uçup haberi vermiş. Sabaha kadar ağaçkakan ve kaplumbağa, hiç durmadan arkadaşlarını kurtarmak için ağları kemirip, gagalamaya uğraşmış.

Sabah gün ağardığında bütün ağlardan kurtulan ceylan tuzaktan kaçıp doğruca ormanın derinliklerine koşmuş. Kaplumbağa ise göle dönüp suyun altında saklanmış. Ağaçkakan ise çok yüksek bir ağacın tepesine uçup avcıları uzaktan seyretmiş.

Sabah kalktıklarında ağların parçalanıp ceylanın kaçtığını gören avcılar çok sinirlenmiş. Her tarafta tuzaklarını bozanları arayan avcılar kimseyi bulamamış.

Kimseleri göremeyince, çaresiz yırtık ağları da alıp ormandan uzaklaşıp evlerine geri dönmüşler.

Arkadaşlıklarının yardımıyla kurtulan ceylan onlara çok teşekkür etmiş. Bu üç iyi arkadaş birbirlerinden hiç ayrılmamaya ve ormanda birbirlerini tüm tehlikelere karşı korumaya söz vermişler. Başlarına gelen belalarda hep birbirlerine destek olmuşlar.

O günden sonra üç arkadaş bu ormanda hep birlikte mutluluk içinde yaşamışlar.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz 5 yaş masallar Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu