Ağustos Böceği İle Karınca Masalı

Ağustos Böceği tüm yaz
Saz çalıp, şarkılar söylemiş.
Kış aniden gelince
Kala kalmış gariban;
Etrafta hiç yiyecek yokmuş.
Kocaman ormanda ne bir böcek ne de bir solucan.
Kapısını çalmış karıncanın.
Sonra masalda neler mi olmuş? Gelin birlikte okuyup öğrenelim.

Ağustos Böceği, yazın upuzun günleri boyunca boş boş gezer saz çalıp türküler okurmuş. Kış için hiç bir hazırlık yapmaz, elibi bir işe bile sürmezmiş. Karıncaysa, kafasını kullanır, hiç durmadan çalışırmış. Karınca bütün yaz, kara kış için hazırlık yapar, zamanını boşa harcamazmış. Yavaş yavaş yaz bitmeye başlamış ve havalar soğumuş. Bir süre sonra da yaz tamamen bitmiş ve kış gelmiş. Ağustos Böceği ne saz çalabiliyor ne de şarkı söyleyemiyormuş. Çünkü çok açmış ve soğuktan titriyormuş.

Ağustos Böceği bütün yaz saz çalıp şarkı söylerken, karınca durmadan çalışmış ve kış için br sürü yiyecek toplamış. Ağustos Böceği, karıncanın bütün yaz çalışıp yemek biriktirdiğini hatırlamış. Karıncanın ona yardın edeceğini düşünüp yemek istemeye karar vermiş.

Ormanın içinden aç ve soğuktan üşüyerek yürüyüp karıncanın yuvasına ulaşmış. Karınca yuvasından çıkınca soğuktan tir tir titreyen Ağustos Böceğini karşısında görmüş ve ona dönüp;
“Ağustos böceği neden geldin ne istiyorsun benden” demiş.

Cevap vermiş Ağustos Böceği;
“Evimde hiç yiyeceğim yok, dışarısı da çok soğuk. Bana yiyecek bir şeyler verirsen, sana yemin ederim ki yazın fazlasıyla sana geri ödeyeceğim.” demiş.

Karınca:
“Neden yiyecek bir şeyin yok. Kocaman yaz boyunca ne yaptın?” demiş. Ağustos Böceği utançtan başı önünde, cevap vermiş:
“Yaz boyunca saz çalıp, şarkılar okudum” demiş. Karınca bu cevaba çok kızmış.

“Bütün yaz saz çalıp şarkı söylediysen, şimdide oyna bakalım” demiş ve yuvasının kapısını sertçe kapatmış.
Ağustos Böceği aç ve soğuktan titreyerek geri dönerken, keşke bütün yaz saz çalıp şarkı söylemeseydim. Şimdi evimde bir sürü yiyeceğim olurdu demiş. Ve bir daha bütün yazı saz çalıp şarkı söyleyerek boş geçirmeyeceğine yemin etmiş.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu