Akıllı Fare Riko Masalı

Bir zamanlar Riko adında çok akıllı ve öğrenmeye meraklı bir fare varmış. Ailesi ve arkadaşları ile birlikte şehrin kanalizasyonunda yaşıyormuş. Riko diğer arkadaşlarından çok farklıymış.  Çünkü kitap okumayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyormuş.

Bir gün mahallelerinde dolaşırken hayvan kostüm yarışması düzenleneceği ile ilgili bir afiş görmüş. Riko bu haberi duyunca çok sevinmiş. Bu yarışmaya katılıp kendini göstermeyi çok istiyormuş.

Hemen eve gidip yarışmada giymek için siyah ve sarı renklerde arı kostümü yapmış. Daha önce okuduğu kitaplardan dolayı arılarla ilgili oldukça bilgisi varmış. Onların nasıl beslendiklerini, nasıl uçtuklarını ve nasıl bal yaptıklarını çok iyi biliyormuş.  Arı kanatları için kağıttan güzel bir çift kanat tasarlamış. Ayrıca antenler için kartondan minik antenler yapmış. Bütün hazırlığını yapıp sabırsızlıkla yarışma gününü beklemiş.

Riko yarışma günü gelince etkinliğin yapıldığı meydana gitmiş. Hayvan kostümü ile katılan birçok arkadaşını görmüş. Yarışmanın jürileri kasabanın ileri gelenlerinden baykuş ve ciddi görünen kirpilermiş. Kediler, köpekler, kuşlar ve kurbağalar sırayla yarışmış. Riko sıra kendine gelince diğerlerinden farklı olarak kanatlarını çırpıp, arılarla ilgili şarkı da söylemeye başlamış. Jüri ve herkes bu gösteriden çok etkilenmiş. Jüri kararını verip Riko’yu birinci ilan etmiş.

Oradaki herkes küçük bir farenin bu kadar yetenekli olabileceğine çok şaşırmış.

Riko’nun arkadaşları bu kadar güzel bir kostümü nasıl yaptığını ve arılarla ilgili bu kadar şeyi nasıl bildiğini sormuşlar.

Riko okuduğu sayısız kitaplardan pek çok şey öğrendiğini arkadaşlarına da söylemiş. Onlara okumanın ve öğrenmenin önemli olduğunu, herkesin kitap okuması gerektiğini ve yeni bilgiler öğrenmeye çalışmaları gerektiğini söylemiş.

Arkadaşları Riko’ya hak vermiş. Hepsi onu örnek almış.

O günden sonra mahalledeki tüm fareler kitap okumaya ve yeni şeyler öğrenmeye başlamış. Daha akıllı ve daha meraklı olmaya başlamışlar. Riko ise o günden sonra kitap okumaya ve araştırmaya ara vermeden devam etmiş.  Büyüyünce zaman zaman diğer farelere ders veren iyi bir öğretmen olmuş. Okuduğu kitaplardan esinlenerek oda pek çok kitap yazmış. Herkes tarafından sevilen ve sayılan biri olmuş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 4 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu