Ali ve Cihan’ın Ders Niteliğindeki Arkadaşlığı

Zamanın çok ilerlediği ve aynı hızda değiştiği bir zamanda kötülükler oldukça yaygın bir hale gelmiş. İyilikler unutulmuş ve insanlar tarafından yadırganır olmuş adeta. Kötülükler normal karşılanır, iyilikler ise hor görünür hale gelmiş.

Okulun birinde aynı sınıfta okuyan Ali ve Cihan isminde iki çocuk varmış. Bu iki çocuk, tamamen birbirlerine zıt karakterlere sahipmiş. Ali, iyilik ve doğruluk adına yapılması gereken her ne varsa elinden geleni yapmaya çalışırmış. Cihan ise tam tersi olacak şekilde kötü karakterli bir yapıya sahipmiş.

Ali ve Cihan, şimdiye dek hiç karşı karşıya gelmemişler. O nedenle aralarında iyi ya da kötü herhangi bir olay cereyan etmemiş. Bu iki karakterin karşı karşıya gelmesi halinde olacakları hiç kimse hayal dahi etmemiş bugüne kadar.

Günlerden bir gün, Cihan Ali’ye sataşmış. Ali pek oralı olmamış. Onun yaptıklarını görmezden gelmiş. Sabretmiş. Cihan, bu duruma pek alışamamış ve karşılık görmek istemiş. Yaptıklarının dozunu artırarak Ali’nin daha çok üzerine gitmiş. Ali, yine oralı olmamış. Cihan için bu durum artık katlanılmaz bir hal almış. Çünkü arkadaşlarının gözünde itibarının sarsıldığını düşünmeye başlamış. Bunun üzerine Ali’ye tuzak kurmaya karar vermiş.

Cihan, kafasında yapacağı planı kurgulamış. Okula doğru geliyormuş. Okula vardığı sırada karşıdan karşıya geçerken ayağı burkulmuş ve olduğu yere yığılıp kalmış. Acılar içinde kıvranıp duruyormuş. Etraftan gelip geçen herkes, bu kişinin Cihan olduğunu görünce hiç oralı bile olmayıp yoluna devam etmişler. Onu tamamen görmezden gelmişler.

Cihan’a doğru bir el uzanmış. Cihan, başını kaldırıp baktığında elin sahibinin Ali olduğunu görmüş. Dayanamayıp sormuş:

“Ben sana onca kötülük yapmışken sen bana yardım elini mi uzatıyorsun?”

“Elbette!”

“Peki ama neden bunu yapıyorsun? Sen de diğerleri gibi beni görmezden gelip yoluna devam edebilirsin.”

“Ben her zaman zor olanı severim. Zor olan ise kazanmaktır. Kolay olan kaybetmektir. İyilik kazandırır. Kötülük ise kaybettirir. İşte tam olarak bu yüzden.”

“Kazanmak mı? Bu durumda neyi kazanmış oluyorsun ki?”

“Tabi ki seni, senin arkadaşlığını kazanmış oluyorum.” demiş Ali.

O günden sonra Ali ve Cihan iyi birer arkadaş olmuşlar ve Cihan iyilik potasında eriyerek tüm kötü huylardan kurtulmuş.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masallar

Uyku Masalları

Çocuk Hikayeleri

Çocuk Kitapları Oku    

Çocuk Masalları Oku

Eğitici ve Zeka Geliştirici Masallar

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu