Alis ve Minik Ejderha Masalı

Çok uzak diyarlarda ormanın derinliklerinde ahşaptan yapılmış bir kulübede bir oduncu yaşarmış. Bu oduncunun Alis adında bir oğlu varmış. Alis çok iyi bir çocukmuş. Her zaman babasına odunların taşınmasında ve ev işlerinde yardım edermiş.

Günlerden bir gün babası ve Alis odun kesmek için ormanın derinliklerine gitmişler. Alis çalıların içinde tuhaf görünümlü yumurtaya benzer bir şey bulmuş.

Alice yumurtanın kenarındaki dalları dikkatli bir şekilde itip yumurtanın kime ait olduğunu bulmaya çalışmış. Kuş yumurtası için çok büyükmüş. Yumurtaya dokununca soğuk olduğu fark edip endişelenmiş. Alis yumurtanın içinde yavru olabileceğinden endişelenip eve götürmüş. Sobanın yanında battaniyelerden çok güzel bir yatak hazırlamış. Belki de içindeki yavru zarar görmemiştir ve hayatta kalır ümidiyle sıcak tutmuş.

Alis bütün bir kış yumurtayla ilgilenmiş. Bir sabah kalktığında yumurtanın çatladığını fark etmiş heyecanla yumurtanın yanına gidip bakmış. Kırılan yumurtadan önce bir kanat çıkmış. Sonra diğer kanat ortaya çıkmış. Kafası, vücudu derken sonunda yavru ortaya çıkmış. Kırık yumurtanın içinden tatlı bir ejderha yavrusu çıkmış. Alis şaşkınlıkla minik ejderhaya bakarken, ejderha bir anda ona doğru yürümeye başlamış. Zar zor birkaç adım atan minik ejderha Alis’in kollarına düşmüş.

O günden sonra minik ejderhayla Alis ilgilenmiş.

Günler günleri, aylar ayları kovalamış ve minik ejderha büyümüş. Artık kulübeye bile sığmıyormuş. Alice ve babası ejderha için güzel büyük bir kulübe inşa etmişler.

Bir gün yine dışarıda odun taşırlarken Alice’in babası aniden hastalanmış. Doktora götürdüklerinde hastalığının ilacının sadece uzaktaki dağın içinde yetişen bir bitki olduğunu öğrenmişler.

Ancak oraya gitmek tehlikeli ve zormuş. Alice ve ejderha hiç düşünmeden dağa gitmişler. Daha geldiklerinde dağın girişinde küçük bir mağara varmış. Mağaranın girişi oldukça darmış.  Bu yüzden ejderha oraya sığmamış.

Alis’in bu yolculuğu çaresiz tek başına yapması gerekiyormuş. Ejderha olmadan mağaraya girmeye Alis çok korkmuş.

Ejderha Alis’e,

  • Alice senin ne kadar cesur olduğunu biliyorum. Ben sana çok güveniyorum ve sen buradan çıkmadan da asla bir yere gitmeyeceğim. Lütfen korkma” demiş.

Ejderhanın bu sözleri Alise güven vermiş.

Hiç korkmadan mağaranın içine girip istenilen bitkiyi alıp çıkmış.

Ejderha Alis’in bu hareketiyle gurur duymuş.

Eve gelip bitkiyi hazırlamışlar. Alice ilacı babasına vermiş ve babası kısa sürede iyileşmiş.

O günden sonra Alise ve ejderha her zaman dost olarak kalmışlar. Alis böyle cesaret veren, ejderha gibi bir arkadaşa sahip olduğu için çok şanslıymış. Birlikte sonsuza kadar mutlu yaşamışlar.

Daha Fazla Uyku Masalları İçin Uyku Masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu