Altın Balta Masalı

Bir varmış bir yokmuş bir zamanlar ormanın birinde yaşayan günlerini odun keserek geçiren ihtiyar bir oduncu varmış. Kestiği odunları ormanın yakınlarındaki köye götürüp satar, evinin geçimini sağlamaya çalışırmış. İhtiyar hanımıyla yağlı demez, yavan demez ne bulurlarsa yerler mutlu bir şekilde geçinip giderlermiş. Bu ihtiyar hiç yalan söylemez, kendi kazandığından başka kimsenin malına göz dikmezmiş. Dürüstlüğüyle bilinen bu ihtiyardan herkes güvenle alışveriş yaparmış.

Yine sabah erkenden kalkan ihtiyar baltasını alıp ormana gitmiş. Baltasını bir ağacın kenarına koyan ihtiyar kesebileceği ağaçlara göz atmaya gitmiş. Gözüne bir ağacı kestiren ihtiyar baltasını almak için ağacın yanına gittiğinde baltasını bulamamış. Aramış, taramış, her yana bakmış ancak baltasını hiçbir yerde bulamamış.

Bu duruma çok üzülen ihtiyar ağlamaya başlamış.” Benim tek geçim kaynağım baltamdı. Şimdi o olmadan evimi nasıl geçindireceğim” diye söylenerek ağlamaya devam ediyormuş.

İhtiyarın ağlamalarını duyan bir peri dayanamayıp ona yardım etmeye karar vermiş. İnsan kılığında gelip altından bir baltayı ihtiyara vermiş.

 İhtiyar altın baltaya bakıp incelemiş ancak kendi baltasının bu olmadığını söylemiş.

Bu sefer de peri gümüşten bir balta vermiş. İhtiyar baltayı yine inceleyip kendi baltası olmadığını söylemiş.

Peri bu sefer de ihtiyarın kendi baltasını vermiş. İhtiyar baltayı inceleyip kendi baltasının bu olduğunu söylemiş. Baltasını bulduğu için çok sevinmiş. İnsan kılığındaki periye teşekkür edip neşe içinde evine dönerken peri bu gözü tok ihtiyara diğer iki baltayı hediye etmiş. Aldığı hediyelere sevinen ihtiyar neşe içinde evinin yolunu tutmuş. Yolda iki ormancı ile karşılaşan ihtiyar başından geçenleri anlatmış. Baltalarını alıp doğru ormana giden bu kurnaz ormancılar baltalarını saklayıp kaybetmiş gibi ağlamaya başlamışlar.

Ormancıları gören insan kılığına girmiş peri onlara altından bir balta vermiş. Ormancılar altın baltayı görünce “İşte baltalarımızı bulduk” diye sevinip baltalara sahip çıkmışlar.

Bu açgözlü ormancılara sinirlenen peri baltaları oduna çevirmiş. Ne olduğunu anlayamayan ormancılar kaçmaya başlamış. Odunlar da arkalarından kovalamış.

Canlarını zor kurtaran ormancılar bir daha açgözlülük yapmamaya karar vermişler.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 10 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu