Arı İle Papatya Hikayesi

Bir sıcak yaz günü idi. Her yerde mis gibi kokular ve çiçekler doluydu. Çiçek tarlasında vız vız diyerek uçan arı oldukça neşeliydi. Arı o kadar güzel bir şekilde süzülerek uçuyordu ki papatya hayran kalmıştı. Uçmaktan yorulmuş olan arı papatyanın yanında bulunan ağacın dalına kondu. Arı ile konuşmak isteyen papatya seslenir;

– Ne kadar da güzel bir şekilde uçuyorsun. Ben dünyada olan güzellikleri senin gibi göremiyorum çünkü ben senin gibi kanatlara sahip değilim. Görebildiğim tek şey etrafımda olan çiçekler. Beni alıp gezdirebilir misin? der.

Papatyaya kibirli bir şekilde bakan arı şöyle der;

– Seni nasıl taşıyayım. Ben seni alıp asla taşıyamam. Hemencecik yorulurum. Dünyada bulunan güzellikleri ne yapacaksın, diyerek papatyayı taşımak istemez. Ardından hızla uçarak oradan uzaklaşır. Arının böyle davranması papatyayı çok üzer ve günlerce ağlar. Arı papatyayı alarak gezdirebilirdi. Ancak kibirli davrandı ve papatyayı küçümsedi.

Belli bir zaman sonra havalar soğumaya başladı. Çiçekler solmaya ağaçlarda yapraklarını dökmeye başladı. Ancak papatyanın yaprakları hala duruyordu. Papatya arıyı tekrar görür ve bal yapabilmek için çiçek bulmaya çalıştığını fark eder. Ancak çiçek bahçesinde solmayan tek papatya kalmıştı. Arı papatyaya konmak için yaklaşır ancak papatya buna engel olur. Bu durum karşısında oldukça şaşkın olan arı papatyaya şöyle der;

– Neden konmama engel oluyorsun, Benim bal yapabilmem için sana konmam gerekli, der. Arının bu sözüne karşılık papatya, daha önce kendisine kibirli bir şekilde davranan arıya yaptıklarını hatırlatır. Arı yaptığı hatayı hatırlayınca kendisine oldukça fazla kızar. Daha sonra papatyadan yaptığı bu yanlış hareketten dolayı özür diler. Kibrinden dolayı papatyayı çok üzen ve ona kötü davranan arı, bal yapabilmek için papatyaya muhtaç hale gelmişti. Arının pişmanlığını ve özrünü kabul eden papatya, arıyı yaptıklarından dolayı affeder. Arıyı affeden papatya, onun bal yapabilmesi için üzerine konmasına izin verir. Bu duruma oldukça fazla sevinen arı papatyanın daha önce ondan istediği hayalini gerçekleştirmek ister. Papatyaya dünyanın güzelliklerini göstermek için onu alarak havalanır.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu