Arı Maya’nın Maceraları Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Ormanın içinde kendilerine belli bir bölgeyi yurt edinmiş arılar topluluğu varmış. Bu arıların içinde Maya isminde bir arı her zaman ön plana çıkarmış. Maya, maceraları ile adından çokça söz ettirirmiş. Onun maceralarını duymayan kalmamış. Bu özelliği sebebiyle arıların birçoğu zaten ona hayranmış.

Bir gün tüm arılar çiçeklerden polenleri toplayıp kovan kovan bal yapıyorlarmış. Her arı, çalışkanlığı ile birbiriyle yarışıp duruyormuş. Her gün oldukça bereketli ve eğlenceli geçiyormuş. Kovanların hepsi neredeyse ağzına kadar bal doluyormuş. Her arı, harcadığı çabanın karşılığını bu şekilde alıyormuş.

Maya, bir gün kovanları saymaya başlamış. Fakat bir sorun olduğunu fark etmiş. Kendinden emin olmak için bir kez daha sayamaya başlamış kovanları. Sonuç değişmemiş. Kovanlardan birisi eksikmiş. Bu durumu fark eder etmez tüm arıları meydanda toplanmak üzere davet etmiş. Arıların hepsi işlerini bırakıp birer birer meydana doğru yola çıkmışlar. Herkes meydanda toplandığı zaman, Maya olan biteni en ince ayrıntısına kadar anlatmaya başlamış. Arıların her biri duydukları karşısında şaşkınlığını gizleyememiş ve kulaklarına inanamamışlar.

Arı Maya, bir gün sonra bal kovanlarını yine saymaya başlamış. Kovanlardan bir tane daha eksilmiş. Maya, hemen bir plan yapmaya başlamıştı. Kovanların her birine gece nöbet tutmak üzere birer muhafız arı bırakmıştı. Geçiş yollarını komple kontrol altına almıştı. Kovanların üzerine de bir tuzak kurmuştu. Kovan hırsızı geldiğinde onu kendi tuzaklarına düşürüp yakalayacaklardı.

Akşam olduğu sırada her arı, birer birer görevli olduğu yerlere doğru hareket etmeye başlamıştı. Her arı, kovan hırsızını beklemeye koyuldu. Saatler ilerlemeye devam ediyordu. Vakit geçtikçe etrafa sessizlik çökmeye başlamıştı. Derken ormanın içinden bir çıtırtı sesi gelmişti. Her arı dikkat kesilmişti bu sese. Ses gittikçe bal kovanlarının olduğu noktaya yaklaşmıştı.

Karartılar arasında bir çift göz belirmişti. İri cüsseli bir ayı bal kovanlarına doğru hareket etmişti. Kovan hırsızı ayı, kovanlara yaklaşmak üzereyken Maya tüm arılara işaret verdi ve bütün arılar, kovan hırsızı ayının vücuduna iğnelerini batırmıştı. Ayı büyük bir çığlık koparmıştı ki, Maya hemen fileyi serbest bırakıp ayının yakalanmasını sağlamıştı. Bu plana sadık kalan tüm arılar, Maya’nın bu zekâsına hayran kalarak bu sorunu oldukça kolay bir şekilde çözmüşlerdi.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu