Aşçının Kızı Masalı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir sarayda bir aşçı yaşarmış. Bu aşçının çok güzel çok kibar bir kızı varmış. Bu kızın tüm özellikleri çok güzel çok naifmiş. Ancak tek bir kötü özelliği varmış. O da prenses olmak istemesiymiş. Aslında bu kötü bir özellik değilmiş ama bu güzel kız prenses olmak için her şeyi yaparmış. Bu konuda çok hırslıymış. Yaşadıkları sarayda sapsarı saçlı bembeyaz tenli çok güzel bir prenses varmış. Kralın kızı olan bu prenses aşçının kızı ile arkadaşmış. Aşçının kızı arkadaşı gerçek bir prenses olduğu için onu çok kıskanıyormuş. Prenses olma hırsı ve bunun beraberinde getirdiği kıskançlık ile aşçının kızı çok kötü davranışlarda bulunmaya başlamış.

Bir gün saraya bir prens gelmiş ve prensesle evlenmek istediğini söylemiş. Bunu duyan aşçının kızı prense kendini prenses gibi tanıtmış. Böylece prensle evlenip gerçek bir prenses olabilecekmiş. Prens aşçının kızını prenses sanmış ve onunla görüşmeye başlamış. Gel zaman git zaman aşçının kızına çok aşık olmuş. Ama ortada çok büyük bir yalan varmış ve bu yalanın ortaya çıkması an meselesi imiş.

Aşçının kızı ne yapacağını düşünmeye başlamış. Sonra aklına bir fikir gelmiş. Gerçek prensesi bir bahane ile saraydan gönderip onun odasına yerleşip herkesi kandırmayı deneyecekmiş. Şansına kral büyük bir av partisine katılmaya gitmiş ve  sarayda değilmiş. Aşçının kızı prenses ile arkadaş olduğu için sık sık onun odasına gidermiş hatta bazen onun kıyafetlerini ödünç olarak alıp giydiği bile olurmuş.

Planını tüm ayrıntıları ile düzenledikten sonra prensesin yanına gitmiş ve babasının av partisinde korkunç bir kaza geçirdiğini söylemiş. Kral çok ciddi bir şekilde yaralanmış ancak halkın korkuya kapılmaması için bu haber gizli tutuluyormuş. Aşçının kızı prensese, hazırlanıp derhal babasının yanına gitmesi gerektiğini söylemiş. Prenses hiç vakit kaybetmeden yanına birkaç adam alarak atına atlamış ve yola çıkmış. Sarayda ne kral ne de prenses olmayınca aşçının kızı prensi çok kolay bir şekilde kandırmış. Kendisini prenses olarak tanıtmış ve yalanını kusursuz bir şekilde sürdürmüş. Derken ona çok aşık olan prens bir gün evlenme teklif etmiş. Prenses de teklifi kabul etmiş.

Zaten yalanı ortaya çıkmadan hızla evlenip bu saraydan uzaklaşmak istiyormuş. Prensin teklifini kabul etmiş ancak düğünü prensin sarayında yapmak istediğini söylemiş. Tüm eşyalarını toplamış ve tam gitmeye hazırlanırken gerçek prenses ve kral babası saraya dönmüş. Aşçının kızının tüm yalanı ortaya çıkmış. Prens tarafından terk edilmiş ve saraydan kovulmuş. Kendi halinde oldukça güzel bir yaşamı varken hırsının kurbanı olmuş ve daha iyi bir hayat yaşamak uğruna yaptığı kötü şeylerden ötürü elindeki mutluluğu ve huzuru da kaybetmiş.

Daha fazla masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. canım sevgilim seni uyuttuğuma göre görevimi tamamlamışımdır sana tam tamına 6 tane hikaye okudum yorgunluğunu at birazcık seni çok seviyorum iyi uykular koca bebeğim 💗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu