Aşurenin Hikayesi

Aşure efsanesi, oğulları Sam, Ham ve Yasef dışında birçok kimsenin iman etmediği Nuh peygamber dönemine ait bir hikayedir. Kenan diyarından ve kavminden çok az kimse Nuh peygambere inanmaktadır. Pek çok kimse Nuh peygambere iman etmemektedir. 1000 yıldan fazla Allah’ın dinini ve emirlerini kavmine tebliğ eden Nuh peygamber, ne yazık ki her zaman kavminin zulmü ve iftirasına maruz kalmıştır.

Aynı zamanda kendisiyle alay eden kavminden artık umudunu kesmiştir. Daha fazla dayanamayan Nuh peygamber sonunda kavminin bu sapkınlıklarını Allah’a şikayet eder. Nuh peygambere büyük bir gemi yapması emir olunur. Allah tarafından görevlendirilen Cebrail (as)’ de Hz Nuh peygambere yardım eder.
Hz. Nuh peygamber Allah’ın emrine itaat ederek devasa büyüklükte bir gemi yapar. Sağlam ve dayanıklı olan bu gemi müminlerin kurtarıcısı olacaktır. Hz Nuh peygamber kendisine inanan ve Allah’a iman eden tüm müminleri gemiye davet eder.

Ayrıca her cins hayvandan bir dişi bir de erkek olacak şekilde yanlarına alırlar. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra Allah büyük tufanı kopartır. Hem gökten yağan yağmur hem de yerden fışkıran sular tüm yeryüzünü kaplar. Tufanla birlikte geminin dışında kalan bütün insanlar, bitkiler hayvanlar kısacası her şey sular altında kalır. Sadece gemiye alınan hayvanlar ve Nuh peygamberin davetine icabet edip gemiye binen müminler kurtulur.
Gemi su üzerinde hareket eder ve aylarca tufan devam eder. Bu sırada müminlerin yanlarına aldıkları yiyecekler de tükenmeye başlar. Herkes de az az kalan yiyecekler büyük bir kazanda toplanır. Su ile pişirilen bakliyatlardan bereketli bir çorba pişirilir.

Çorba gemide bulunan herkesi doyuracak kadar bol ve bereketlidir. O zaman yapılan bu çorbada buğday, pirinç, bulgur, kuru yemiş, nohut, fasulye, meyve ve su gibi çok çeşitli malzeme kullanılmıştır. Böylece bolluğu ve bereketi temsil eden bir çorba hazırlanmıştır. Geçmişten günümüze kadar gelen bu çorbaya Müslüman alemi ise aşure adını veriyor.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Özgür Kurt Masalı

Aşurenin hikayesi rivayete göre bu kıssadan temel almaktadır. Aşure ayı, Muharrem ayının 10. gününden itibaren başlayan ve bir ay boyunca Müslümanlar tarafından ibadetle kutlanan bir dönemdir. İnanışa göre içeresinde en az 7 farklı malzeme bulunan aşure yapılıp yine inanışa göre en az 7 eve dağıtılır. Müslüman inanışa göre aşure pişirmek de yemek de büyük sevaptır. Bununla birlikte pişiremeyen kişilerle paylaşmak da yine inanç gereği sevilerek yapılan bir ritüeldir.

Çocuklarımızın İlgisini Çekecek Diğer Sayfalarımız

TEKERLEMELER

ESPRİLER

BİLMECELER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu