Avcı ile Cüce Masalı

Bir zamanlar avcının biri ormanda avlanmaya gitmiş. Vahşi hayvanları yakalayabilmek için kurduğu tuzağa doğru giderken bir yardım sesi duymuş. Çukurun içinde bir cüce varmış.

Avcı cüceyi tereddüt etmeden çukurdan çıkarmış.

 Cüce avcıya teşekkür edip,

  • Beni bu çukurdan çıkarttığın için sana bir sır vereceğim. Ormanın derinliklerinde bir kalede içinde mücevherlerin olduğu bir oda var. Odanın içindeki masanın üstündeki hazine sandığını almalısın ve geri eve dönmelisin. Ancak şimdi söyleyeceklerim çok önemli, kalenin uzun kulesine asla ama asla girmemelisin” demiş.

Avcı cücenin dediklerini bir bir aklına kazımış.

Cüceye çok teşekkür edip evine gitmiş. Çantasına yolda yiyebilmek için ekmek, peynir, zeytin koyup hemen hazine kalesine doğru yola koyulmuş.

Az gitmiş, uz gitmiş. Dere tepe düz gitmiş.  Ormanın derinliklerindeki cücenin dediği kaleye sonunda ulaşmış. Kalenin hiç kimsenin olmadığı terk edilmiş bir kale olduğunu fark etmiş. Bahçesindeki otlar bakımsızlıktan büyümüş. Kalenin girişindeki ahşap kapı çürümeye yüz tutmuş.

Avcı etrafına dikkat ede ede ilerlerken sonunda hazine odasını bulmuş. Ortadaki hazine dolu masanın üstündeki sandığı almış. Geri dönüp eve gitmek üzereyken odanın içinden yukarı doğru uzanan merdivenler dikkatini çekmiş. Merdivenlerin basamakları değişik renkte elmaslarla kaplıymış. Merdivenlerden yukarıya çıkarken buranın kuleye doğru çıktığını fark etmiş. Avcı cücenin dediklerini aklına getirip kuleye asla çıkmaması gerektiğini hatırlamış. Bu yüzden elindeki hazine sandığı ile birlikte geri dönüp evine gitmiş. O günden sonra avcı çok zengin bir adama dönüşmüş. Avcının başına gelenler ülkenin dört bir yanında duyulmuş.

Avcının şansı ülkeyi zorbalıkla yöneten kötü kalpli kralın kulağına da gitmiş. Kral avcının bu hazineye nasıl sahip olduğunu bulmak için bir bahaneyle onu yakalayıp hapse attırmış. Avcının elindeki altınları zorla almış.

Hazinenin devamını bulmak isteyen aç gözlü kral, veziriyle birlikte hazine kalesine doğru yola çıkmış.

Kaleye vardıklarında hazine odasını keşfetmişler. Bulabildikleri bütün mücevherleri çantalarına doldurmuşlar. Elmaslarla kaplı merdivenleri görünce yukarıya kuleye kadar çıkmışlar. Kule odasında daha önce hiç görmediği kadar çok altın ve mücevheri görünce kendilerinden geçmişler. Hırsla altınları çuvallara doldururken bir anda kulenin kapısı kilitlenmiş. Kule büyük bir depremle yerin altına gizlenmiş.  Aç gözlü kral ve veziri oradan sonsuza kadar çıkamamışlar.

Halk zorba kral ve vezirinden kurtuldukları için çok sevinmiş. Avcıyı hapisten çıkarıp yeni kralları ilan etmişler ve ömürlerinin sonuna kadar mutlu yaşamışlar.

Daha Fazla Uyku Masalları İçin Uyku Masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu