Ayı Yavrusu ile Cesur Kurdun Masalı

Bir zamanlar yüksek dağların olduğu büyük bir ormanda ayıcık ailesi varmış. Soğuktan ve tüm tehlikelerden korunmak için büyük bir mağaranın içinde birbirlerine her konuda güvenerek mutluluk içinde yaşarlarmış. Ayıcık ailesinin en çok korktuğu şey, dağın diğer yamacında yaşayan kurt ailesiymiş. İki tarafta birbirinden hiç hoşlanmaz yüzyıllardan beri düşmanlarmış. Bunun sebebini hiç kimse bilmezmiş. Yıllardan beri böyle devam eden bu gelenek hiç bozulmamış.

Günlerden bir gün ayıcık ailesinin mağarasında çok güzel bir olay olmuş. Aileye yeni bir üye katılmış. Şirin mi şirin, güzel mi güzel bir ayıcık yavrusu dünyaya gözlerini açmış. Çok geçmeden ayıcık yavrusu dışarılarda koşturacak, oyun oynayacak kadar büyümüş. Bu ayıcık yavrusu çok meraklı ve çok hareketli bir yavruymuş. Etraftaki her şeyi keşfetmek onun en büyük hayaliymiş. Etrafında öyle eğlenceli şeyler varmış ki, dere kenarındaki zıplayan balıkları yakalamaya çalışmak, karlarda yuvarlanmak, ağaca tırmanıp aşağıya kadar kaymak, minik ayıcığa mutluluk veriyormuş.

Yine günlerden bir gün karın içinde yuvarlanırken burnu değişik bir koku almış. Bu koku onu çok hoşuna gitmiş. Kokuyu takip ede ede mağaralarından epeyce uzaklaşmış. Ancak bunun farkında bile değilmiş. Uzaktaki bir ağacın altında ballı bir kek görmüş. Heyecanla keki yemeğe gider gitmez üzerine bir ağ atılmış. Minik ayıcık ne olduğunu anlayamamış. Üzerindeki ağdan kurtulmak için çırpınmış ancak hiç hareket edememiş. Tam o sırada iki kötü kalpli avcı ayıcığın yanına yaklaşmış.

  • Bu çok güzel bir ayı bunu satıp çok para elde edebiliriz” demişler.

Minik ayıcık çırpınırken bir anda uluma sesi duymuş. Ağların arasından bakıp bunun bir kurt olduğunu anlamış. Kurt avcılara keskin dişlerini gösterip onları korkutmuş. Avcılar kurttan çok korkup orada ne var ne yok bırakıp hemen kaçmışlar.

Kurt minik ayıya,

  • Merak etme minik ayıcık.  Seni buradan kurtaracağım” demiş.

Kurt minik ayıcık sırtını alıp onu mağaralarının olduğu yere götürmüş.

 Ayı ailesi minik ayıcıklarını ararken kurdun sırtındaki minik ayıyı görünce çok şaşırmışlar.

O günden sonra kurtlar ve ayıların arasındaki yüzyıllar boyu süregelen anlamsız düşmanlık bitmiş. Kendilerine zarar vermek isteyen avcılara karşı güçlerini birleştirip barış ve mutluluk içinde yaşamışlar.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 10 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu