Az Sadaka Çok Belayı Def Eder

Adamın birisi her zaman olduğu gibi sabahın erken saatlerinde uyandı. Elini yüzünü yıkayıp kahvaltısını yaptı. Üzerini değişti ve işe gitmek üzere yola koyuldu. Hava biraz soğuk ve etraf henüz aydınlanmamıştı. Etrafta pek kimsecikler de yoktu. Adam, her gün alışkın olduğu bu duruma aldırış etmedi ve yürümeye devam etti.

Kadın kocasını işe uğurlamıştı. Tam uyumak üzere yatağa doğru hareket etti. Birden zil sesi duyuldu. Kadın şaşırdı. Bu saatte zilin çalması pek olağan bir şey değildi. Kocasının bir şeyler unutup geri döndüğünü düşündü. Hemen kapıya yöneldi. Kapıyı açtı ve karşısında soğuktan elleri üşümüş yaşlıca bir kadın gördü. Kadının şaşkınlığı bir kat daha artmış oldu. Kadın, kapısına gelen yaşlı kadına sordu:

“Buyur teyzecim, sana nasıl yardımcı olabilirim?”

“Karnım aç yavrum. Lütfen bana yiyecek bir şey ver.” dedi titrek sesiyle.

Kadın, cüzdanını alıp geldi. Kadına bir miktar para uzattı: “Al teyzecim, bu parayla karnını doyuracak bir şeyler alırsın.” dedi

Yaşlı kadın parayı kabul etmedi. Kendisine yiyecek bir şeyler verilmesini istedi.

Kadın etrafa bakındı. Sabahın erken saatleriydi. Her yer kapalıydı. Hemen mutfağa geçip ekmek arası bir şeyler hazırlamaya koyuldu. Sonrasında ise hemen yaşlı kadının yanına koştu. Hazırladığı yiyecekleri kendisine uzattı. Yaşlı kadın hazırlananları aldı ve kadının gözlerinin içine bakıp ona dualar etti. Sessizce çekip gitti.

Kadın içeri doğru hareket etti. Birden telefonu çaldı. Kadının içine bir korku düştü. Sabahın erken saatlerinde bu telefon pek çalmazdı. Kötü bir şey olduğunu hissetti. Hemen telefonu açtı. Telefonun karşısında konuşan bir polis memuru vardı. Kendisini hastaneden arıyordu. Hemen hastaneye koştu. Kocası büyük bir kaza atlatmıştı. Kadın hastaneye vardı. Kocasını görünce şükretmeye başladı. Kocası böyle büyük bir kazadan ufak sıyrıklarla kurtulmuştu.

Sabah yaşadığı olay geldi aklına. Yaşlı kadın bunun için oradaydı. Yaşlı kadına verilen az sadaka çok belayı bir anda defetmişti. Kadın yaşadıkları karşısında çokça dualar etti ve hayatı boyunca az da olsa sadaka vermeyi de ihmal etmedi hiçbir zaman.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

İbretlik Hikayeler

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu