Balık ile Kuşun Dostluğu Masalı

Masmavi uçsuz bucaksız gibi görünen bir denizde çok güzel bir balık yaşıyormuş. Bu balık güzel olduğu kadar aynı zamanda sıcakkanlıymış. Sürekli yeni arkadaşlıklar kurmak ve yeni kişilerle tanışmak istiyormuş. Ama bu engin denizlerde mümkün değilmiş. Bunun için sıcakkanlı balık da sahile doğru yaklaşmış.

Sahilde yüzen balık gökyüzünde süzülen bir martı görmüş. Martı öyle güzel görünüyormuş ki ona seslenmiş.

-Hey merhaba martı kardeş arkadaş olalım mı?

Onun bu sözleri martıyı güldürmüş.

-Deli misin sen hiç kuşla balık arkadaş olur mu?

Demiş ama sıcakkanlı balık vazgeçmemiş.

-Niye olmasın, bak işte ne güzel konuşuyoruz.

Balık bu şekilde martı ile konuşurken teknesi ile balık avlamaya çıkan avcıyı görmemiş. Balıkçı denizin yüzeyine kadar çıkan kocaman ve çok güzel balığı gördüğünde kaçırmak istememiş. Oltasını bir kenara bırakmış ve onu ağı ile hemen yakalamış.

Balıkçının kayığın içine bıraktığı balık çaresizce çırpınıyormuş. Tekrar denize kavuşamadığı gibi nefes alamıyor ve boğulduğunu hissediyormuş.

Bu durumu gören martı seyirci kalamamış. Sonuçta balık onunla konuştuğu için balıkçıyı görmemiş ve yakalanmasında onun da suçu olduğunu düşünmüş. Hemen süzülerek kayığa doğru inmiş ve balığı ağzıyla tutarak tekrar havalanmış. Balıkçı çaresizce arkasından bakarken o da balığı ondan uzakta bir yerde denize bırakmış.

Denizin içine giren balık nefes almaya başlamış ve kendine gelmiş. Kendine geldikten sonra başını sudan çıkarmış ve kurtarıcısı ile konuşmaya başlamış.

-Teşekkür ederim hayatımı kurtardın.

-Rica ederim.

-Gördün mü bak arkadaş olduk işte. Bundan sonra benim en yakın arkadaşım sensin.

Demiş balık, onun bu sözleri martının çok hoşuna gitmiş.

-Sen de benim en yakın arkadaşımsın bundan sonra ama bak dikkatli ol her zaman seni kurtaramam.

-Tamam dikkatli olurum, bence balıkçıya teşekkür etmeliyiz.

-Neden?

-Çünkü seninle arkadaş olmamızı sağladı.

-Haklısın aslında ama sen yine de uzak dur balıkçıdan.

Bu sözlere ikisi de kahkahalarla gülmüşler. Balık ile kuş arkadaş olamaz diyenler onların ne kadar yakın arkadaş olduklarını gördüklerinde imkansız diye bir şeyin olmadığını anlamışlar. O günden sonra çok sayıda balık ve kuş arkadaş olmaya başlamış.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu