Balıkla Kuşun Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş… Issız adada hayat her canlı için olması gerektiği gibi akarken, kuşlar ayrı balıklar ayrı dünyada yaşarmış. Hepsi aynı özgürlükte nefes alırken aslında ayrı hayatlar yaşadıklarının farkında değillermiş. Bir gün adanın yeni kuralları için herkesin bir araya gelmesi, ada yönetiminin başı olan karga tarafından duyurulmuş. Toplantı günü geldiğinde kuşlar, balıklar ve böcekler bir araya gelmiş.

Adanın eksikleri için bir araya gelen canlıların içinde böcekler, hiçbir şeyden şikayetçi olmadıklarını belirtmişler. Toplantıyı bu nedenle erken terk etmişler. Kendi alanlarını korumak isteyen balıklarla kuşlar, istedikleri her şeyi yönetimdeki karganın bilgisine sunmuşlar. Karga hepsinin yaşamlarını daha iyi hale getireceğine söz vermiş. Artık adada mutlu ve huzurlu bir yaşam adına, çevre temizliğinden sosyal hayata kadar her şeyin yenilenmesi gerektiği söylenmiş.

Birden tüm heybetiyle baş leylek söz almak istediğini dile getirmiş. Havanın giderek kirlenmesinden oldukça fazla şikayet etmiş. Başka memleketlere uçarken nefes alamadıklarından tüm leylek topluluğu adına bahsetmiş. Karga şöyle bir düşünmüş ve leyleğin söylediklerini not etmiş.

Bunun ardından balık elini kaldırmış ve söz almış. Balık bu sefer tüm balık topluluğu adına denizlerin ne kadar kirlendiğinden bahsetmiş. Solungaçlarının yüzerken ne kadar zehirle dolduğundan ve insanların ellerindeki çöpü denizlere atmasının tehlikelerini, ayrıca balıklara ne kadar zarar verdiğini tek tek anlatmış. Karga bunları da güzelce not almış.

Karga herkesin şikayetini dinleyip baş balık ve baş leyleğin söylediklerine kulak vereceklerini söylemiş. Her canlının doğal yaşamında sağlıklı bir ömür geçirmesi gerektiğini vurgulamış. Gökyüzünde ve denizde yaşamın, orada yaşayan canlılara ait olduğunu ada sakinlerine anlatmış. Temiz havanın tüm canlılar için ne kadar önemli olduğu bir kez daha gündeme gelmiş.

Toplantı bittiğinde kuşlar ve balıklar bir araya gelmiş. Çok güzel sohbetler etmişler. Hatta gösterişli bir kuşla büyük bir balık çok güzel dostluk kurmuşlar. Sonraki günler tüm balıklar ve kuşlar bir araya gelip birlikte yiyip içmeye başlamışlar. Herkes kendi yaşam alanında ne kadar mutluysa birlikte de bir o kadar mutlu bir hayat yaşamaya başlamışlar.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masallar

Uyku Masalları

Bin Bir Gece Masalları

Bir Varmış Bir Yokmuş Masalları

Hikaye Oku 

Hikayeler

Uzun Hikayeler

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu