Balina ile Martının Dostluğu Masalı

Bir zamanlar okyanusta yaşayan büyük bir balina ile kayalıklarda yaşayan bir martı varmış. Bu martı ve balina çok iyi arkadaşlarmış.

Martı arkadaşı balinanın okyanusta zarafetle yüzmesini seyretmeye bayılırmış.

Balina da martının güzel beyaz tüylerini ve gökyüzünde süzülüşünü seyretmeye bayılırmış.

Martı ile balina her gün buluşur, birlikte havadan sudan konuşur, okyanustan geçen gemilerin büyüklüğünden, denizin dalgasından ve balıkların yolculuklarından bahsedip sohbet edermiş.

Birbirlerine komik hikayeler anlatıp, espriler yaparlar, bazen de birlikte güzel şarkılar mırıldanırlarmış.

Bir gün balina arkadaşı martıya okyanusun derinliklerini göstermeyi istemiş.

  • Benimle okyanusun derinliklerindeki güzel mercan kayalıklarını seyretmeni çok isterim. Oradaki arkadaşlarımla tanışman çok iyi olur. Ne dersin?” demiş.

Martı sevinçle kabul edip,

  • Evet seninle okyanusun derinliklerini görmeyi çok isterim. Ancak önce bana nasıl balina gibi olacağımı öğret” demiş.

Balina arkadaşı martıya kendisini takip etmesini ve aynı hareketleri tekrarlamasını isteyip suya dalmış.

Martı balinanın söylediklerini harfi harfine yerine getirip suya atlamış. Yavaş yavaş derinlere doğru yüzmüş. Gitgide daha da derinlere doğru dalmış. Ancak çok geçmeden suyun altında nefessiz kalıp yüzeye çıkmak zorunda kalmış. Arkadaşı balinanın hatırına tekrar tekrar dalmayı denemiş. Ama her defasında nefesi kesilmiş.

Martı üzgün bir şekilde,

  • Bir kuşun balina gibi yüzebileceğini sanmıyorum. Sen benimle yaşadığım yere gelmek ister misin?  Güzel kayalıklarda yaşarım. Her sabah güneşin doğuşunu izlemek çok güzeldir” demiş.

Balina martının teklifine,

  • Evet seninle gelip güneşin doğuşunu izlemeyi çok isterim. Ama önce senin gibi nasıl uçacağımı bana öğretmelisin” demiş.

Martı kanatlarını çırpıp gökyüzüne yükselerek balinaya nasıl uçacağını göstermiş.

Balina gözlerini kapatıp yüzgeçlerini hızlı hızlı çırpmış.

Kendisini gökyüzüne doğru yükselmiş sanırken gözlerini açtığında hala suyun içinde olduğunu fark etmiş. Ama hemen pes etmemiş. Tekrar tekrar denemiş ama sonuç hiç değişmemiş.

Balina,

  • Senin gibi uçabileceğimi hiç sanmıyorum. Sen yüzemezsin, ben de uçamam. O yüzden bu duruma bir çare bulmalıyız” demiş.

Balina ile martı iyice düşünüp her sabah kayalıklarla okyanusun kesiştiği yerde buluşup oyun oynamaya karar vermişler. Böylece birbirlerinin yaşaması için gerekli olan şeyleri değiştirmeden birlikte vakit geçirmeyi başarmışlar.  Böylece birlikte sonsuza kadar çok iyi dost olarak kalmışlar.

Daha Fazla masal okumak isterseniz 6 yaş masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu