Beyaz Balina Masalı

Bir zamanlar büyük bir okyanusta büyük beyaz bir balina yaşarmış. Beyaz balina çok heybetli ve büyük görünüyormuş ancak çok arkadaş canlısı ve oyun oynamayı çok severmiş. Ancak büyük görüntüsünden dolayı tüm balıklar ondan korkarmış. Bu yüzden genellikle büyük okyanusta tek başına oynarmış.

Yine bir gün okyanusta oyun oynarken renkli ve küçük balıklardan oluşan kalabalık bir balık sürüsü görmüş. Balıklar büyük beyaz balinayı görünce çok korkmuşlar. Ancak beyaz balina onları gülümseyerek karşılamış.

Küçük balıklar bu duruma çok şaşırıp yavaş yavaş beyaz balina ile oyun oynamaya başlamışlar. Beyaz balinanın hiç de düşündükleri gibi korkutucu olmadığını aksine çok neşeli ve eğlenceli bir arkadaş olduğunu anlamışlar.

Küçük balıklardan biri,

  • Beyaz balina sen çok güçlü ve büyük bir balık olsan da çok neşeli ve iyi bir arkadaşsın. Üstelik çok güzel bir gülümsemen var” demiş.

Beyaz balina bu küçük arkadaşının iltifatına çok sevinmiş ve teşekkür etmiş. Artık yeni arkadaşları olduğu için çok mutluymuş.

Ancak bir gün yunuslardan oluşan bir grup, küçük balıkların ve beyaz balinanın yanına gelip dalga geçmişler.

Küçük balıklara,

  • Gerçekten oynayacak başka arkadaş bulamadınız mı?  Bu kocaman balina ile oyun oynuyorsunuz. Baksanıza kendini sizin yanınızda önemli hissetmek için yanınıza yaklaşmış” demişler.

Beyaz Balina bu kırıcı sözleri duyunca gözyaşlarına hakim olamayıp oradan hızlıca uzaklaşıp kaçmış.

Küçük balıklar yunusların yaptıklarına çok sinirlenip hemen oradan ayrılıp beyaz balinanın peşinden gitmişler.

Küçük balıklar, beyaz balinayı bulup teselli etmişler.

  • Biz birlikte iyi arkadaşız. Başkaları ne söylerse söylesin biz oynamaya ve eğlenmeye devam edeceğiz. Hadi gel birlikte oynayalım” demişler.

Daha sonra dönüp yunuslarla konuşmaya karar vermişler. Yunuslara gerçek arkadaşlığın dış görünüşe göre değerlendirilmesinin yanlış olduğunu söylemişler.

Küçük balıkların ve beyaz balinanın arkadaşlığının gücünü gören yunus balıkları yaptıklarından çok utanıp ve özür dilemişler.

Beyaz balina yunusların hatasını affetmiş.

Bugünden sonra beyaz balina, küçük balıklar ve yunuslar çok iyi arkadaş olup hep birlikte oyunlar oynamışlar. Birlikte okyanusun güzelliklerini keşfedip hiç olmadığı kadar çok eğlenmişler.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 8 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu