Bili Bili Horoz ve Altın Madeni Masalı

Bir zamanlar büyük bir çiftlikte adı Bili Bili olan bir horoz yaşarmış. Uzun kırmızı tüyleri ışıl ışıl gözleri ve cesur bir kişiliği varmış. Bili Bilinin en büyük arzusu bir gün dünyayı keşfetmek ve maceralar yaşamakmış.

Bir gün çiftlikte dolaşırken bir grup kuşun aralarında konuşurken altın madeninden bahsettiğini duymuş. Kuşlara göre uzaklarda bir ülkede altınlarla kaplı büyük bir dağ varmış. Bunu duyan Bili Bili günlerce uyku uyuyamamış. Sonunda da altın madenini bulmak için yolculuğa çıkmaya karar vermiş. Yolculuğunda önüne ne engel çıkarsa çıksın kararlılıkla geçeceğine inanarak bir gece diğer hayvan arkadaşlarına veda etmeden gizlice çiftlikten ayrılmış.

Birkaç gün sonra sık ağaçların olduğu büyük bir ormana girmiş. Burada bilge bir kurbağa, kurnaz bir tilki ve hızlı koşan tavşan gibi farklı farklı birçok hayvanla karşılaşmış.

Yolda karşılaştığı hayvanlardan birisi olan küçük bir kirpi ve daha pek çok hayvan bu yolculuğun tehlikelerle dolu olduğunu o yüzden yol yakınken vazgeçmesi gerektiğini söylemiş.

  • Böyle bir yolculuk için çok güçsüz ve küçüksün. Yol yakınken çiftliğine geri dönmelisin” demişler.

Tüm uyarılara rağmen altın madenini bulmayı kafaya takan horoz, uzaklara ve tehlikelere dikkat ederek yoluna devam etmiş.

Ormanda uzun bir yürüyüşün ardından büyük ve görkemli bir dağın önüne gelmiş. Yorgun ve aç olan Bili Bili dağa tırmanmadan önce dinlenmeye karar vermiş. O sırada ormanda yaşayan yaşlı bir baykuşla tanışıp amaçlarından ona da bahsetmiş.

Yaşlı baykuş,

  • Altın madenini bulmayı neden bu kadar istiyorsun?” diye sormuş.
  • Zengin olup çok maceralar yaşamak istiyorum” demiş Bili Bili.

Baykuş gülümseyerek,

  • Gerçekten zenginlik kalplerimizdedir. Etrafına bakarsan doğanın güzelliklerini ve zenginliklerini görebilirsin. Macera ise kendi yarattığımız bir şeydir. İstersen her zaman her yerde macera yaşarsın.” demiş.

Bili Bili baykuşun dediklerini düşünüp söylediklerine hak vermiş. Çiftliğine dönüp arkadaşlarıyla mutlu olmaya karar vermiş.

Günün sonunda yorgun ama mutlu bir şekilde çiftliğe dönmüş. Diğer hayvanlar Bili Bili’ yi görünce çok sevinmişler. Onun ansızın ortadan kaybolması onları çok endişelendirmiş. Bili Bili altın madenine kadar gittiğini ama gerçek zenginliğin arkadaşlarıyla birlikte olmak olduğunu anlayıp geri döndüğünü söylemiş. Çiftlikteki hayvanlar o günden sonra birlikte gülüp geçirdikleri her anın ve her maceranın tadını çıkarmış.

Daha Fazla Uyku Masalları İçin 1 Yaş Masalları ve Hikayeleri Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu