Bir Sonbahar Masalı

Bir zamanlar ülkelerin birinde Tarık adında bir çocuk yaşarmış. Tarık güneşli bir günde sabah erkenden kalkıp, pencereden dışarıya bakmış. Dışarıdaki ağaçların renk değiştirmesi dikkatini çekmiş. Yeşil yapraklar yerini kırmızı, turuncu ve sarı renklere bırakmış. Tarık sonbaharın geldiğini anlayıp çok sevinmiş. Çünkü sonbaharı çok seviyormuş. Dışarıya gidip birçok şeyi keşfetmeyi istemiş.

Annesinin yanına gidip dışarı çıkmak için izin istemiş.

  • Anne ağaçlara yakından bakmak için dışarıya çıkabilir miyiz? demiş.

Annesi,

  • Bu çok iyi bir fikir. Kahvaltımızı yapıp hemen çıkalım. Demiş.

Tarık kahvaltısını yapıp hızlı hızlı ayakkabılarını giymiş. Tarık’ın annesi içinde küçük bir defter ve kalem bulunan bir çanta vermiş.

  • Yürüyüşümüz sırasında gördüğün her şeyi yazabilirsin. Demiş Tarık’a.

Tarık heyecanla dışarıya çıkmış. Dışarıda yaprak yığınlarının arasında zıplayıp, eğlenmiş.

Tarık ile annesi parka vardıklarında kışa hazırlanan bir sürü hayvan görmüşler. Tarık fındık toplayan bir sincap fark etmiş. Gökyüzünde göç eden kuşların sürü halinde sıcak ülkelere gitmeleri Tarık’ın çok hoşuna gitmiş.

Tarık parkta gölde yüzen ördeklerin resmini, getirdiği deftere çizmiş. Akşam babasına çizmiş olduğu resmi ve almış olduğu bazı notları göstermeyi planlamış.

Tarık ve annesi parkta iyice yorulmuşlar. Parktan ayrılmaya hazırlanırken çalılardan gelen tuhaf bir ses duymuşlar. Merak edip çalıların arasına baktıklarında kurumuş ağaçların, dökülen dallarına dolanmış küçük bir kirpi görmüşler. Tarık ve annesi hiç tereddüt etmeden kirpiyi sıkıştığı yerden kurtarmışlar. Küçük kirpi sanki teşekkür eder gibi arkasına bakıp tekrar yoluna devam etmiş.

Tarık küçük kirpiye yardım ettiği için kendisiyle gurur duymuş. Annesi de Tarık’ la gurur duyuyormuş. Onun hayvanlara ve doğaya saygılı bir çocuk olması annesini çok mutlu etmiş.

Tarık eve döndüğünde babasına parkta gördüğü Sonbahar manzaralarını ve küçük bir kirpiye yardım ettiklerinden bahsetmiş.

Babası da Tarık’a pazardan almış olduğu sonbahar meyvelerinden güzel bir tabak hazırlamış. Ailece hep birlikte yiyip güzel bir akşam geçirmişler.

Tarık geçirdiği güzel günün anılarıyla yatağına yatmış. Doğanın güzelliklerini deneyimleyebildiği ve hayvanlara nasıl yardım edebileceğini öğrendiği için çok mutluymuş. Yavaş yavaş gözleri kapanırken, gelecek mevsimlerde yaşayacağı maceraların hayali ile uykuya dalmış.

Daha Fazla Uyku Masalları İçin 1 Yaş Masalları ve Hikayeleri Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu