Birbirine Küs Kardeşler Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde dünyanın merkezinde yaşayan yedi kardeş varmış. Bu kardeşlerin çok önemli görevleri varmış. Dünyanın yükünü omuzlar, ayakta tutarlarmış. Yedi kardeşin yedisi de birbirinden güçlüymüş. Yoksa dünyayı nasıl ayakta tutsunlar. Yedi kardeş hem bu görevlerini yerine getiriyor. Hem de mutlu mesut yaşayıp gidiyorlarmış. Bir gün içlerinden en küçük olanı bu durumdan sıkılmaya başlamış. Hep farklı şeyleri merak ediyormuş. Mesela dünyanın görünüşünü çok merak ediyor, yeryüzünde nasıl canlılar var diye düşünüp duruyormuş. Bunu yapması kesinlikle yasakmış. Eğer en ufak hareket etse dünya yerle bir olurmuş. Küçük kardeş bunu biliyor olsa da aklından bir türlü yeryüzünün merakı gitmiyormuş.

Bir gün diğer abisinin yanına gitmiş. Onu bu dileğinden bahsetmiş. Yeryüzünü ne kadar çok merak ettiğini, biraz olsun görebilmeyi çok istediğini söylemiş.

Abisi bunu duyunca çok şaşırmış. Çünkü aynı istek kendisinde de varmış. Bir gün yeryüzünü uzaktan da olsa görmek istiyormuş.

Bunu duyan küçük kardeş çok sevinmiş. Kendisiyle aynı isteğe sahip olan abisine bir teklifte bulunmuş.

  • Hadi gidip bu isteğimizi ortanca abimize de söyleyelim. Eminim bize yardımcı olur demiş.

Birlikte ortanca abisine konuyu açmışlar ortanca abi küçük kardeşlerinin bu isteğini duyunca korkuyla kulaklarını kapatmış.

  • Sakın bir daha böyle bir şey söylemeyin. Ben böyle bir şey duymadım. Siz de bana bunu söylemediniz varsayıyorum demiş.

İki kardeş tekrar düşünüp, taşınmışlar. Bu isteklerini en büyük abilerine söylemeye karar vermişler. Ancak çok korkuyorlarmış. Yine de her şeye rağmen söylemeye karar vermişler. Abilerinin yanına gitmişler. Bu isteklerinden bahsederken, daha sözlerini bitirmeden abileri hiddetle bağırmış.

  • Sakın bunu aklınızdan dahi geçirmeyin. Bizim bir görevimiz olduğunu ne çabuk unuttunuz. Biz en ufacık bir hareket yapsak dünyanın altı üstüne gelir diye hiddetle bağırmış.

Abileri öyle kuvvetli bağırmış ki diğer bütün kardeşler yerinden zıplamışlar. Yeryüzünde büyük sarsıntı olmuş. Bu sarsıntıyla yeryüzünde çatlaklar oluşmuş.

Yedi kardeşin her biri çatlaklarla birbirinden yavaş yavaş ayrılmış. Artık her bir kardeş bir parçayı sırtında taşır olmuş. O günden sonra birbirine küsen kardeşler zaman zaman birbirlerine çarpıp, birbirlerini itiyorlarmış.

İşte bu küs kardeşler ne zaman birbirleriyle kavga edip, itişip kalkışsalar, yeryüzünde sallantılar depremler oluyormuş.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Kısa Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu