Bitkilerle Bir Gün Masalı

Günlerden bir gün Ahmet ve arkadaşları okul gezisine katılacaklarmış. Gezide büyük bir fidanlığa gidilecekmiş. Fakat Ahmet ve arkadaşları hayvanat bahçesine gitmek istiyormuş. Öğretmenleri biyoloji dersi kapsamında onlara bitkileri öğretecekmiş. Bu gezinin sıkıcı olacağını düşünen Ahmet’in başına bir sürü olay gelmiş.

Ahmet’in arkadaşları gezi sırasında birbirinden farklı bitkiler görmüş. Bu bitkilerin sofralarda kullanılan çeşitli bitkiler olduğunu öğrenmişler. Aslında bitkiler hakkında hiçbir şey bilmiyorlarmış. Bu gezi Ahmet ve arkadaşlarına çok şey katmış. Bütün gezi boyunca meraklı gözlerle etrafı inceleyen Ahmet öğretmenine gidip bitkilerin isimlerini sormuş. Her bitkinin çeşitli amaçlarla kullanıldığını öğrenmiş. Kimisi ilaç üretiminde kimisi ise kozmetik sektöründe kullanılırmış. Bazı bitkiler ise süs bitkileri amaçlı üretilirmiş. Hayretler içerisinde etrafı izleyen Ahmet daha sonra bir üretim tesisine girmiş.

Üretim tesisinde domates ve biber üretimi varmış. Ayrıca bu üretimler topraksız bir şekilde yapılırmış. Son derece modern bir sera içerisinde dalından domates yiyen Ahmet bu duruma çok sevinmiş. Bundan sonra kendisi de aynı şekilde domates ve biber üretmek istiyormuş. Üretim alanından ayrılmadan önce her birine bitki yetiştirmek seti hediye edilmiş. Bu setle domates ve biber üretebileceklermiş.

Ahmet ve arkadaşları eve gittiklerinde ailelerine heyecanla gezide öğrendiklerini anlatmış. Birbirinden farklı bitkiler gördüklerini ve her birinin ayrı bir görevi olduğunu söylemişler. Bu sayede sofralarda kullandıkları baharatları inceleme fırsatı elde etmişler. Çok büyük bir tesise gittikleri için birden fazla üretim görmüşler. Ayrıca onlara hediye edilen tohumları hemen ekmek istemişler. Ahmet annesi ve babasıyla verilen tohumları ekmiş. Her geçen gün büyümelerini izlemek oldukça keyif vericiymiş.

Bir sonraki gün okula giden Ahmet biyoloji öğretmenine teşekkür etmiş. Çünkü öğretmeni onları çok güzel bir tesise götürmüş. Bu tesis sayesinde sofralarda yedikleri her bir sebzenin nasıl zorlu koşullar altında yetiştirildiğini görmüşler. Bu sebepten dolayı hiçbir meyve ve sebze iyi artık israf etmeyeceklermiş. İsrafın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlamışlar. Ahmet domates yerken gittiği tesisi hatırlar ve tabağındaki bütün domatesleri bitirirmiş. Ayrıca sadece domates için değil yetiştirilen tüm meyve ve sebzelerin ne kadar zorlu koşullarda oluşturulduğunu görünce üretim konusunda her üreticinin bu konudaki emeğine karşı hayranlık duymuş.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Eğitici Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu