Böbürlenen Fil ve İyimser Fare

Ormanın birinde aslanın ölmesi ile yönetime kimin geçeceği büyük bir sorun haline gelmiş. Aslandan sonra ormanı yönetmeye pek kimse yanaşmamış. Bu durumu fark eden fare ormanı yönetmeye aday olmuş. Bir kenara çekilip kendisine rakip olacak kişilere bakmış. Derken fil ayaklanmış ve fareye onu küçümser şekilde tepeden bakmış.

Fil, ormanı yönetmeye aday olduğunu beyan etmiş. Fil ve fare arasında orman yönetimini elde etmek için büyük bir yarış başlamış. Fil, orman yönetimini oldukça kolay bir şekilde elde edeceğine kendini inandırmış.

Ormanın her noktasında bu düello konuşulmaya başlanmış. Herkes farenin nasıl olur da böyle bir şeye aday olduğuna şaşırıp kalmış. Hiç kimse farenin bu düelloyu kazanabileceğine ihtimal vermemiş. Filin büyüklüğü ve farenin küçüklüğü herkeste aynı düşüncenin oluşmasına sebep olmuş.   

Orman yönetimini almak için fil ve farenin kapışması gerekiyormuş. Bu kapışmadan galip çıkan taraf, orman yönetiminin gerçek sahibi oluyormuş. Bu kapışmanın gerçekleşmesi için iki tarafa da belli bir süre tanınıyormuş. Bu süre tamamlandığı zaman ormanın meydanında herkes toplanıyormuş. Herkesin toplandığı bu meydanda bu kapışma gerçekleşip yönetimin sahibi o anda belli oluyormuş.

Fare ve fil köşelerine çekilip bu kapışmaya hazırlık yapmaya başlamışlar. Arada küçük atışma ve sürtüşmelerde ortam geriliyormuş. Fare bu duruma hiç aldırış etmeden yoluna devam ediyormuş. Kendinden oldukça emin bir şekilde hazırlıklarına devam ediyormuş. Fil ise biraz gergin olmakla birlikte sonuca kesin gözüyle bakıyormuş.

Gel zaman git zaman, kapışma zamanı gelip çatmış. Ormanın meydanında herkes toplanmış. Büyük bir heyecan etrafı sarmış. Herkes filin kazanacağına kesin gözüyle bakıyormuş. Farenin kazanmasına kimse ihtimal dahi vermemiş. Herkesin file olan desteği ortalığı inletip duruyormuş. Bunu duyan filin göğsü kabarıyormuş. Fare ise bu seslere kulaklarını tıkayıp kapışmaya odaklanmış.

Fare ve fil kapışma meydanına çıkmışlar. Fil yine küçümseyen bir edayla fareye bakmış. Fare ise bu durumu hiç umursamamış. Zaman gelmiş ve kapışma başlamış. Fil hantal hantal hareket edip fareye yaklaşmaya çalışmış. Fare ise çevik bir şekilde bir o yana bir bu yana koşturup durmuş. Farenin hızına yetişemeye filin koşuşturmaktan başı dönmeye başlamış. Bu duruma daha fazla dayanamayan fil, olduğu yere yığılıp kalmış ve kazanan fare olmuş. Herkes gibi fil de karşısındaki kişinin küçümsenmemesi gerektiğini anlamış ve dersini almış. Artık fareye saygı göstermeye başlamış.  

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu