Böğürtlen ile Kavak Ağacı Masalı

Bir varmış bir yokmuş büyük bir ormanda bir böğürtlen ve bir kavak ağacı yan yana yaşarmış. Kavak ağacı böğürtlen ağacını her gün görünce kendi kendine gülüp böğürtlen ağacının ne kadar boyunun ne kadar küçük olduğunu düşünüp duruyormuş. Artık daha fazla dayanamayıp böğürtlen ağacına sataşmaya karar vermiş.

Kavak ağacı kendini beğenmiş bir tavırla böğürtleni küçümseyerek demiş ki:

  • Ben senden daha büyüğüm sen hiç benimle boy ölçebilir misin? Hem de benim ağacım o kadar değerlidir ki benden ev yaparlar, gemi gövdesi yaparlar, kereste mi kullanarak demiş. Ben o kadar değerli bir ağacım ki birçok şeye faydalıyım demiş.

Böğürtlen ağacı ilk başta gayet sakin bir şekilde cevap vermiş.

  • Bak kavak ağacı kardeş çok yanlış düşünüyorsun. Benim de çok güzel meyvelerim var. Herkes onu yiyince çok iyi hisseder demiş.

Kavak ağacı hala küçümsemeye devam ediyormuş.

  • Meyvelerin olsa ne olacak benimkilerin yanında hepsi bir hiç demiş.

Böğürtlen ağacı bu kibirli kavak ağacının dediklerine sinir olmaya başlamış.

  • Kavak ağacı kardeş bazı şeyleri söylemeyecektim ama bilsen iyi edersin. Ben senin gibi birçok kavak ağacı gördüm. Birçok insan gelip baltalarıyla kavak ağaçlarını kesip arabalarına yükleyip götürdüler bunlardan haberin var mı demiş. Eğer sen de görseydin o görüntüleri sen de benim gibi küçücük bir böğürtlen ağacı olmak isterdin demiş.

Kavak ağacı böğürtlen ağacının söylediklerini duyunca kahkahalar atmaya başlamış.

  • Bu söylediklerin kadar hayatımda daha saçma bir şey duymadım bunları nereden çıkarıyorsun demiş.

Böğürtlen ağacı kendisine inanmayan Kavak ağacına

  • İnanıp inanmamak sana kalmış ben söyleyeyim de demiş.

Çok geçmeden ellerinde testere ve baltalarla bir sürü insan gelmiş. Gördükleri en uzun kavak ağaçlarını seçip kesiyorlarmış. Bu görüntüleri gören kavak ağacı çok korkmuş. Bir an boyunun böğürtlen ağacı gibi küçücük olmasını dilemiş. Onun da yanına gelecekler diye çok korkuyormuş. Neyse ki hepsi işlerini bitirdikten sonra gitmişler. Kavak ağacı böğürtlen ağacına bakıp ona söylediği kötü sözler aklına gelmiş. Yaptığı hatanın farkına varmış ve kendinden çok utanmış.

  • Ne olur beni affet böğürtlen kardeş gerçekten seni çok kırdım demiş. Şimdi hatamı anladım ne kadar da yanlış düşünüyormuşum demiş. Bir daha hiç kimseye bu şekilde davranmayacağım demiş.

Böğürtlen ağacı:

  • Hatanı anladığına göre seni affediyorum demiş. Biz hiç kimseyi böyle küçük görmemeliyiz. Doğada hepimizin bir görevi var demiş.

Böylelikle kavak ağacı ve böğürtlen ağacı çok iyi iki arkadaş olmuşlar.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Eğitici Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu