Boynuzsuz Geyik Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş evvel zamanın birinde yemyeşil bir alanda geyikler yaşıyormuş. Bu geyiklerin bir tanesi çok cüsseli bir geyikmiş kalın kürkü kocaman uzunca boynuzları varmış. O yeşillik alandaki tüm geyikler o büyük geyiğe hürmet ediyorlarmış. Geyik o kadar büyük görünüyormuş ki oradaki kurtlar bile geyikten korkup geyiklerin olduğu bölgeye giremiyorlarmış.

Geyik uyumak istediğinde yattığında boynuzları yüzünden yatamıyormuş, yemek yiyeceği zaman sorun yaratıyormuş ve yolda yürürken de yol kenarındaki ağaçlara boynuzları takılıyormuş. Geyik sinirli sinirli “yeter artık her sene boynuz çıkartıyoruz, bu senede boynuz çıkarmayacağım, diyerek boynuzlarını taşlara vurmuş, kırmaya çalışmış ve kırılmışlar.

Geyik “oh be kurtuldum şu boynuzlardan, bu sene hiç boynuz çıkarmayacağım.” Demiş. Daha sonra geyik yola koyulmuş ve yuvasına gitmiş bunu gören geyikler gül gül yerlere yatmışlar ve geyikle dalga geçmişler.

Geyik buna çok üzülüp tekrar oradan uzaklaşmış boynuzlarının olduğu yere gitmiş ama boynuzları orada yokmuş. Geyik” ben şimdi ne yapacağım? Nasıl onların arasına gireceğim?” demiş ve günlerce oraya dönmemiş.

Aradan günler geçmiş ve geyikler boynuzsuz geyiği merak etmişler hepsi de grup olup boynuzsuz geyiği aramaya çıkmışlar. Ne yazık ki boynuzsuz geyik hiçbir yerde yokmuş. Sonra bir horuldama sesi geldi ve boynuzsuz geyik bir ağacın dibinde uyuya kalmış. Diğer geyikler boynuzsuz geyiği uyandırmışlar.

“Sen ne yapıyorsun burada? Günlerdir seni merak ediyoruz, yoksun ortalıklarda sen gittiğinden beri kurtlar artık evlerimize sinsice yaklaşmaya başladılar.” demişler.

Boynuzsuz geyik “siz benimle alay ettiniz, hâlbuki ben çok sorun yaşıyordum boynuzlarım yüzünden, yemek yiyemiyordum, uyuyamıyordum.” Demiş.

Sonra boynuzsuz geyiği bir şekilde ikna edip yuvalarına dönmüşler. Sonra yuvalarında kurt sürüleri basmış etrafta yiyecek geyikler arıyorlarmış geyik sürüsü de eve döndüklerinde kurtlarla karşılaşmışlar, ama bu sefer kurtlar geyikten korkmamışlar, boynuzsuz geyiği büyük ve cüsseli gösteren boynuzlarıymış kurtlar iyice cesaretlenip geyiklerin üzerine doğru yürümüşler, geyikler ne yapacaklarını şaşırmışlar ve boynuzsuz geyiğe “şimdi ne yapacağız, geliyorlar.” demişler.

Boynuzsuz geyik “beni takip edin çabuk doğru mağaraya koşalım demiş.” Bütün geyikler mağaraya doğru koşmuşlar. Mağaraya girmişler. Kara kara düşünmüşler “kurtlar iyice her tarafı sardı, acıktık ta” demişler.

Boynuzsuz geyik” biraz gizli gizli ot yemeğe çalışacağız, biraz burada dişinizi sıkıp duracağız, boynuz zamanı geldiğinde boynuzlarım yine eskisi gibi koskocaman olacak ve bir daha adım atamayacaklar buraya” demiş.

Gel zaman git zaman belli bir müddet geyik sürüsü o karanlık mağara da gizli gizli boynuzsuz geyik sürüye biraz ot biraz da su getirmeye çalışıyormuş. Boynuz zamanı geldiğinde, boynuzsuz geyiğin boynuzları küçük küçük çıkmaya başlamış, ertesi sabah olmuş ve boynuzsuz geyiğin boynuzları upuzun olmuş, uyandıklarında geyik yine bir yerlere çarpmış bir bakmış boynuzları yeniden koskocaman olmuş.

Mağaranın kapısını açmış arkasına geyik sürüsünü toplayıp kurtlara meydan okumuş, kurtlarda birden kaçmışlar ve bir daha geyiklerin olduğu yere adım atmamışlar. Geyikler de bu rahatlıkla sonsuza dek orada yaşamışlar.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler ve Hikaye Oku kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu