Bozuk Ayna Masalı

Bir zamanlar büyük bir kasabada çok zengin bir çocuk yaşarmış. Bu çocuk isteyebileceği hemen hemen her şeye sahipmiş. Bu yüzden dünyadaki en nadir, en bulunmaz eşyaları almak onun çok hoşuna gidermiş. Bir gün ailesiyle birlikte antika satan yaşlı bir adamdan çok değerli bir ayna satın almış. Çocuk aynayı eve getirip odasında en güzel köşeye koymuş. Ancak aynadaki yansımasına baktığında yüzü çok üzgün görünmüş. Aynanın karşısında gülümseyip komik suratlar yapsa da durum değişmemiş. Küçük çocuk kendisini mutlu edecek bir sürü şey yapmış ve sonra aynanın karşısında tekrar geçmiş. Ancak üzgün yüzü bir türlü değişmemiş. Çocuk bu duruma çok sinirlenip aynayı yüzünü göstermeyen bir köşeye kaldırmış.

  • Hayatımda böyle kötü bir ayna görmemiştim. Sanırım bu ayna bozuk. diye söylenmiş.

Ertesi gün farklı şeyler satın almak için dışarıya çıkmış. Ancak yolda yürürken parkın kenarında oturup ağlayan bir çocuk görmüş. Çocuk öyle ağlayınca çocuk daha fazla dayanamamış hemen ne olduğunu anlamak için yanına gitmiş.

Küçük çocuk ona anne ve babasını yolda yürürken kaybettiğini söylemiş.

İki çocuk birlikte onları aramak için yola çıkmış. Çocuğun üzgün olduğunu gören zengin çocuk, onu neşelendirmek için parasıyla ona şekerler almış. Uzun uzun yürüdükten sonra sonunda yavrusu için endişelenen anne ve babasını bulmuşlar. Zengin çocuk küçük çocukla vedalaşıp saatin geç olduğunu görüp hemen eve gelmiş. Yolda saatlerce yürüyüp yorulduğu için hemen odasına gidip yatağa girmek üzereyken odanın köşesinden bir ışık sızdığını fark etmiş. Bu daha önce köşeye attığı aynadan geliyormuş. Aynada kendi suretini görünce gözlerine inanamamış. Daha önce kendisini hep üzgün gösteren ayna, bu sefer onu mutluluktan parlayan bir ışık gibi gösteriyormuş.

Zengin çocuk böylece bu aynanın gizemini anlamış. Küçük çocuğa yardım ettiği için gerçekten mutlu hissediyormuş. Bu ayna gerçek mutluluğu gösteren bir aynaymış.

Zengin çocuk aynanın değerini anlayıp yine onu odasında en güzel yere koymuş.

O zamandan beri ne zaman aynada kendini üzgün görse, kendini mutlu etmek için bundan sonra ne yapması gerektiğini iyi biliyormuş.

Daha Fazla masal okumak isterseniz 6 yaş masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu