Bücür Zürafa Hikayesi

Ülkenin birinde güzel bir hayvanat bahçesi varmış. Bu hayvanat bahçesinde zürafalar, aslanlar, kuşlar, köpekler ve diğer hayvanlar aileleriyle birlikte yaşarmış. Hayvanlar bu hayvanat bahçesinde çok mutluymuş. Sürekli birbirleriyle sohbet ederler. Hayvanat bahçesinde yaşayan hayvan ailelerinden birisi de zürafa ailesiymiş. Zürafa ailesi anne zürafa, baba zürafa ve iki tanede yavru zürafadan oluşuyormuş.

Bu zürafa ailesi bir gün yanlarında kimseler yokken konuşmaya başlamışlar. Sohbetleri devam ederken yavru zürafalardan birisi hep merek ettiği soruyu babasına sormuş. Yavru zürafanın sorusu ise bulundukları hayvanat bahçesine nasıl gelmiş olduklarıymış. Yavrusunun sorusu üzerine baba zürafa hayvanat bahçelerine geliş hikayelerini anlatmaya başlamış.

Baba zürafa, zürafa ailesinin hayvanat bahçesine gelişlerinin baba zürafanın babası olan zürafa sayesinde olduğunu anlatmaya başlamış. Yani yavruların dedesi olan zürafa onların yaşadıkları hayvanat bahçesine gelmelerini sağlayan kişiymiş. Çünkü yavruların dedesi olan zürafa bilindik zürafaların aksine kısa boyluymuş.
Bu sebeple de zürafaya herkes bücür zürafa diye seslenirmiş. Bücür zürafanın tek hayali ise sirklerde gösteri yaparak insanların onu izlemesiymiş. Zürafa her fırsatta bu hayalini arkadaşlarına anlatır ancak arkadaşları boyunun kısa olmasından dolayı bir gösteri yapamayacağını söyleyerek onunla dalga geçerlermiş.

Bir gün arkadaşlarının onunla dalga geçmesi zürafanın canına tak etmiş. Onların düşüncelerini haksız çıkarmak için hırslanmış. Bunun üzerine de bücür zürafa sirke çıkacak gibi gösteri çalışmalarına başlamış. Günlerce gösteri için durmadan çalışmış.

Zürafa çalışmaları sonunda bir gün bir gösteri hazırlamış ve tüm hayvanları yapacağı gösteriye davet etmiş. Onunla dalga geçen diğer hayvanlar bücür zürafayla yine dalga geçmek için onun yapacağı gösteriye gelmişler.
Derken bücür zürafa gösteriye başlamış ve yaptığı gösteri gelen tüm hayvanlar tarafından çok beğenilmiş. Bunun üzerine bücür zürafa belirli aralıklarla hayvanlara gösteri yapmaya başlamış. Çünkü gösteriyi beğenen hayvanlar bücür zürafadan yine gösteri yapmalarını istemişler. Günler böyle geçmiş.

Bir gün bücür zürafa gösteri yaparken hayvanat bahçesine koymak için hayvan arayışında olan avcılar zürafayı görmüşler ve onu hayvanat bahçesine koymaya karar vermişler. Avcıların amaçlarını bücür zürafa öğrenmiş ve onların karşısına çıkmış.

Çünkü zürafa hayvanat bahçesinde daha çok kişiye gösteri yaparak ününün daha çok duyuracağını düşünmüş. Böylece sirklerde gösteri yapma imkanı da bulabileceğini de düşünmüş. Bücür zürafa daha sonra hayvan avcıları tarafından hayvanat bahçesine getirilmiş ve orada da gösteriler yapmaya başlamış. Bücür zürafanın tutulduğu kafeste başka zürafalar da varmış. Bu zürafalardan birisi de baba zürafanın annesi olan zürafaymış. Zaman geçerken iki zürafa birbirini sevmiş ve evlenmişler. Daha sonra baba zürafa doğmuş.

O sırada bücür zürafa sirk sahipleri tarafından gösterilerinin izlenmesi üzerine çok beğenilmiş ve yurt dışına götürülmüş. Ailesi hayvanat bahçesinde kalmış ve bücür zürafa onların sirk gösterileri olduğu zaman yanlarına gelerek onları görmüş. Sonunda hayaline kavuşan bücür zürafa sirklerde gösteri yaptığı için çok mutlu olmuş.
Böylece baba zürafa hayvanat bahçesine gelişlerinin hikayesini yavrularına anlatmayı bitirmiş. Zürafaların hayvanat bahçesine gelişleri kısaca dedeleri olan bücür zürafanın pes etmeyip hayallerinin peşinde koşması sayesinde olmuş. Dedelerinin olan bücür zürafanın hikayesi yavru zürafaları çok etkilemiş. Bulundukları yuvalarda sıkıldıkları zamanda dedelerinin hikayesini hatırlayarak onun ettiği mücadeleye hayran olarak yaşamaya devam etmişler. Cüce zürafa hikayesi de burada sona ermiş.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu