Bülbül ile Hükümdar Masalı

Bir varmış bir yokmuş Evvel zaman içinde kalbur saman içinde büyük bir Krallığı yöneten güçlü bir hükümdar varmış. Bir gün balkonunda otururken bir bülbülün sesini duymuş onun büyüleyici sesine hayran olmuş. Ertesi gün yine bülbülün sesini duyan hükümdar mest olmuş. Hükümdar bütün bir yaz gecelerini bülbülü dinleyerek geçirmiş. Bülbülün sesinin etkisinden kurtulamayan hükümdar askerlerine emir vermiş. Derhal bülbülü yakalayıp getirmelerini emretmiş. Gece çökünce askerler bir tuzak kurup bülbülü tutmuşlar. Hükümdar bülbülün yakalandığını duyunca sevinç içinde bağırmış” Artık benim oldun şimdi bundan sonra gece ve gündüz fark etmez istediğim kadar senin o güzel sesini dinleyebileceğim. “Demiş.

Bülbül hükümdara cevap vermiş.” Biz bülbüller bir kafesin içindeyken hapis hayatı yaşarken asla ötmeyiz “demiş. Biz ancak özgürken çok güzel öteriz.” demiş. Beni kafese kapatmakla yanlış yaptın” demiş. Hükümdar hiddetlenmiş Bülbüle dönüp:

– Demek ötmüyorsun öyle mi? Ben de seni yiyeyim de aklın başına gelsin demiş. Zaten diğer ülkelerden gelen elçiler eskiden beri söylüyorlardı. Bülbül etinin çok lezzetli bir şey olduğunu demiş. Bülbül hükümdarın sözünü keserek:

– Lütfen beni yeme diye yalvarmış. Zaten beni yesen de doymazsın küçücük bir şeyim demiş. Eğer beni serbest bırakırsan sana şu zavallı bir lokmacık bedenimden çok daha kıymetli üç şey öğreteceğim demiş.

 Hükümdar iyice düşünmüş. Bülbülün dediklerine inanıp bülbülü serbest bırakmış.

Bülbül büyük bir hızla uçarak tehlikeden uzaklaşıp sarayın uzağındaki bir ağacın dalına konmuş. Hükümdara dönüp yüksek sesle seslenmiş.

– Söyleyeceğim üç şeyden birincisi şu: Eğer yine birisini esir alırsan hiçbir zaman esir düşmüş birinin sözüne inanma demiş. İkinci söyleyeceğim şey şöyle: Bir kere sahip olduğun şeyi artık bir daha elinden sakın bırakma demiş. Üçüncüsüne gelince dostum, elinden kaybettiğin hiçbir şey için boş yere kedere düşüp üzülme demiş.

 Hadi bana eyvallah deyip oracıktan uçup gitmiş.

Hükümdar bülbülün yaptıklarına çok sinirlenmiş olsa da dediklerine hak vermiş. Bülbül hükümdara iyi bir ders vermiş. Her ne kadar bülbülü elinden kaybettiğini düşünse de üç önemli tavsiye almış.

Daha fazla uyku masalları için 7 yaş masalları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu