Büyücü ile Dişsiz Kurbağa Masalı

Bir zamanlar ülkelerin birinde büyük bir şatoda yaşayan, birbirinden farklı büyüler icat eden bir büyücü yaşarmış. Büyücü bir gün müthiş bir büyü icat etmeyi başarmış. Bu büyü kimin üzerinde kullanılırsa muhteşem dişlere sahip olacakmış. Ancak bunu ilk kimin üzerinde deneyeceğini düşünürken odasında bulunan küçük bir kurbağanın üzerinde denemeye karar vermiş. Büyücü kurbağanın üzerinde büyüyü kullandıktan sonra kurbağa bir anda muhteşem dişleriyle gülümseyen bir kurbağaya dönüşmüş. Üstelik tek iyi olan şey bu da değilmiş. İnanılmaz bir şekilde kurbağa konuşmaya başlamış. Büyücü bu büyüsünü nasıl yaptığına çok şaşırmış.

 Ancak kurbağa bu durumdan çok memnun olmuş.  Bundan sonra muhteşem dişleriyle her şeyi yiyebileceği için çok heyecanlanmış. Eskiden sinek ve böceklerle beslenir, güzel yemekler yiyemezmiş. Artık bunları yemek zorunda kalmayacak güzel yemekler yiyecekmiş.

O günden sonra pasta, börek, şeker ne bulursa yemeye başlamış. En sevdiği yiyecek ise şeker yemekmiş.

 Büyücü kurbağanın sağlıklı beslenme konusunda umursamaz olduğunu görüp onu uyarmış.

  • Bak küçük kurbağa, bu muhteşem dişlerinin her zaman sağlıklı olmasını istiyorsan, şeker yememelisin ve yemekten sonra dişlerini fırçalamalısın yoksa dişlerin çürümeye başlar” demiş.

Ancak kurbağa büyücünün dediklerine kulak asmamış. Dişlerini fırçalamadan da çok sağlam ve güzel göründüğünü düşünmüş. Hatta şeker yemeyi daha fazla arttırmaya başlamış.

Bir sabah kalktığında dişindeki ağrıdan yerinde duramayacak duruma gelmiş. Aynaya bakınca dişinin birinin çürüdüğünü fark etmiş. Kurbağa yine umursamamış ama çürük yavaş yavaş diğer dişlerine de yayılmaya başlamış.

Çok geçmeden bütün dişlerinde delikler oluşmuş. İşte o zaman kurbağa panikleyip dişlerine bakmaya karar vermiş. Ama her şey için çok geçmiş. O günden sonra dişleri bir bir düşmüş ve bütün dişlerini kaybetmiş. Büyücüden yeniden dişleri olması için tekrar büyü yapmasını istemiş. Bundan sonra dişlerini düzenli fırçalayıp, şeker yemeyeceğine söz vermiş. Ama büyücü bu büyüsünün elinde olmadığını ve yapılmasının imkansız olduğunu söylemiş. Zavallı kurbağa tüm umursamaz davranışlarından pişmanlık duymuş. Artık eskisi gibi sevmediği yiyeceklerden olan sinek ve böcek yemeye mecbur kalmış. Böylece bu olanlar ona iyi bir ders olmuş.

Daha fazla uyku masalları için 7 yaş masalları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu