Çalışkan Kızla Kıskanç Kızın Dostluğu Masalı

Bir varmış bir yokmuş… Uzak ve güzel bir ülkenin birinde, çok çalışkan ve iyiliksever bir kız yaşarmış. Bu kız ülkenin en zeki, en güzel ve başarılı kızı seçilmiş. Anne ve babası fakir değil ama çok da zengin olmayan insanlarmış. Kızların çok sever, az imkanlarla onun hayatlarını en güzel şekilde yaşatmayı isterlermiş. Bu nedenle kızları da hem çok iyi hem de çok arkadaş canlısı birisi olmuş.

Bu kız okula devam ederken, onu kıskanan öğrenciler de yok değilmiş. Bunlardan biri de en yakın sıra arkadaşıymış. Bu kız aslında kralın kızıymış. Ne zaman yüksek notlar alsa, bu kız hep mutsuz mutsuz güzeller güzeli kızın yüzüne bakarmış. Bunu yakından fark eden köyün en yetenekli kızını evine çağırıp, ondan intikam almak istemiş.

Bir gün okul çıkışı, krallığın bahçesine, bu planı uygulamak için davet etmiş. Kız hiç bunları fark etmeden, bu teklifi kabul etmiş. Arkadaşına geldiğinde en güzel yemekleri yemişler, en güzel meyveli içeceklerden içmişler ve oyun oynamak için bahçeye çıkmışlar. Bu esnada iyi kalpli kız, arkadaşına neden ona okulda kötü davranıp, burada öyle davranmadığını sormuş.

Kız yüzü kızararak, çünkü bu kızın kendisinden daha iyi, yetenekli ve başarılı olduğunu düşündüğü için, kendisini iyi hissetmediğini söylemiş. Kız aradığı cevabı bulmuş ve arkadaşına dönmüş. Bunun ne kadar yanlış bir davranış olduğunu arkadaşına anlatmış. Arkadaşlar birbirini kıskanmaz, aksine severler demiş. Arkadaşlık kavramını yanlış anladığını, düzeltmezse arkadaşlık ilişkisinin yürümeyeceğini, sözlerine eklemiş.

Kralın kızı, arkadaşı gittiğinde derin düşüncelere dalmış. Neden böyle düşündüğünü fark ederek, arkadaşına haksızlık ettiğini anlamış. Sonrasında bu kötü huyundan vazgeçip, bir daha böyle davranmamaya söz vermiş. Bu nedenle kendisini affetmesi için, okulda arkadaşından özür dilemiş.

İyi kalpli kız, arkadaşının bu özrünü derhal kabul etmiş. Kendisinin de derslerinin daha iyi ve sınıflarında daha başarılı olmasını istiyorsa, birlikte çalışabileceklerini belirtmiş. Bundan sonra hep birlikte, el ele vererek çalışmışlar. Sonrasında kralın kızının da notları çok iyi duruma gelmeye başlamış. Hem de kimseyi kıskanmadığından dolayı, daha fazla arkadaş edinmeyi öğrenmiş. Okulda neşeyle onlarla oynamaya devam etmiş.

Daha Fazla Uyku Masalları İçin Uyku Masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu