Can’ın Bahçesi Masalı

Bir zamanlar çok uzak ülkelerin birinde çiçeklerle dolu bir bahçesi olan bir evde Can adında küçük bir çocuk yaşarmış.

Can güzel bahçelerinde oyun oynayıp etrafı keşfetmeyi çok severmiş.

Yine günlerden bir gün bahçelerinde oyun oynarken rengarenk kelebekleri görüp onları yakalamaya çalışmış. Daha sonra küçük yeşil bir kurbağanın zıp zıp zıplayarak bir göle atladığını görmüş.

Can ve ailesi bahçelerinde bir de inek yetiştiriyorlarmış. Uzaktan ineğin otladığını görmüş. İneğin taze otları nasıl çiğnediğini şaşkınlıkla izliyormuş. Daha sonra aniden bir sinek gelip ineğin üstünde vızıldamış. İnek vızıldayan sinekten hiç hoşlanmamış. Sineği uzaklaştırmak için kuyruğunu sallamış. Can bu olanları çok komik bulmuş ve kahkahalara boğulmuş.

Can muhteşem doğanın tadını çıkarıyormuş.

Doğanın çeşit çeşit renklerinin ne kadar güzel göründüğünü düşünmüş.

Can dolaşırken evin bahçesindeki kestane ağacının üstünde aniden bir sincap belirmiş. Can’ı görüp korkan sincap kaçmaya başlamış. Can’ da sincabın peşinden koşmuş. Güllerin olduğu bahçeye kaçan sincap gözden kaybolmuş. Can rengarenk gülleri görünce sincabı unutmuş. Güllerin güzelliğine dayanamayıp birkaç tanesini koparmaya çalışmış. Ancak güllerin dikeni parmağına batmış. Can acı içinde bağırıp ağlamaya başlamış. Elini tutarak hemen eve annesinin yanına gelmiş.

Annesi,

  • Ne oldu Can neden ağlıyorsun? oğlum” diye sormuş.

Can annesine,

  • Gülün dikeni koparırken parmağıma battı. Şimdi elim çok acıyor anneciğim” demiş.

Annesi,

  • Gülleri koparmaya çalışmamalıydın. Çiçekler sadece uzaktan bakmak ve koklamak içindir. Koparmak için değildir. Eğer biz onları koparırsak doğamız nasıl güzel görünürdü öyle değil mi? Bunun yerine duamızı korumalı hiçbir bitki ve hayvana zarar vermemeliyiz” demiş.

Can yaptığı hatayı acı da olsa anlamış. Annesine hak vermiş.

  • Haklısın anneciğim bundan sonra ben de ne hayvanlara ne de bitkilere zarar vermeyeceğim. Doğamızı korumak için elimden geleni yapacağım anneciğim” demiş.

Can’ın yarasını saran annesi oğluna sarılmış.

O günden sonra Can çevresine duyarlı ve daha dikkatli bir çocuk olmuş. Can’ın bu durumu arkadaşlarına da örnek olmuş. Onlar da doğayı korumak için ellerinden geleni yapıyorlarmış. Masal da burada bitmiş.

Daha Fazla masal okumak isterseniz 6 yaş masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu