Cemalim Türküsünün Hikayesi

Cemalim türküsü aslında bir ağıttır. Cemal Ürgüp’ lü bir ailenin oğludur. Yiğitler, yapılı mert delikanlı yaşadığı zamanın sevilen sayılan gençlerindendir. Cemal iyi ve varlıklı bir ailenin tek oğlu olarak bilinir. Ürgüp te sayılan sevilen bir ailenin sayılan sevilen oğludur Cemal. Kader mi nazar mı denir hasetlik mi kıskançlık mı bilinmez ama gencecik yaşta da yitirilmiş acı bir kayıptır aynı zamanda Cemal. Üstelik ailesinin yani sıra arkasında gözü yaşlı bir eş küçücük bir çocuk bırakarak ayrılmıştır bu dünyadan. İşte o arkasında bıraktığı esin ağıtıdır şimdi Cemalim diye söylenen bu Türkü. Cemal Şerife nin “Cemalim” dediği Cemaldir.

Şerife Kimdir?

1900’ lü yılların başında doğmuş olan Şerife de Cemal gibi Ürgüp’ lüdür. Cemal ile Şerife aynı yörenin gençleridir. Daha çocukluktan ilk gençlik çağına adam attığı sıralarda sevmiştir Cemali Şerife. Kara yağız bir delikanlı olan Cemal sevilmez mi oda sevmiş Şerife’ yi. Henüz Şerife on dört on beş yaşlarına yeni basmışken evlenmişler. Çokta mutlu olmuşlar. Her şey çok güzel giderken Şerife iki kişi iken artık üç kişi olanaklarının müjdesini vermiştir Cemal’ e.  Şerife hamilelik ve Cemal ile  bir çocukları olacaktır. Böyle birbirini kovalayan bir kaç güzel yılın ardından her şey tersine dönmüştür.

Cemalin Öldürülmesi 

Mutlu bir evlilikleri bir evlilikleri olan Cemal ile Şerife’ nin Mustafa adında güzel bir oğlan çocukları olur. Hayatlarına neşe canlarına can olur Mustafa ve birlikte çok daha mutlu olurlar. Ancak Cemal’ in aniden şaibeli bir şekilde ölümü yıkar Şerife’ yi. Cemal hain bir saldırı bir pusu sonucu öldürüldüğü rivayet oluşur. Çok güzel giden evlilikleri böylece ayrılıkla sonuçlanır.

Cemal ve Şerife’ nin birliktelikleri edinilen bilgilere göre üç yıl kadar sürmüştür. Bu Cemalim Türküsü ise Şerife’ nin ölmüş eşine olan özlemini hasretini dile getiren şiiridir. Simdi dillerde Türkü olan Cemalim sözleri Şerife’ ye ait olan bir şiirdir.

Sonra Ne Mi Oldu!

Şerife Cemal’ i hiç unutmadı. Acı bir kaza sonucu ondan kalan tek yadigârı olan Mustafa sini da erkenden yitirdi. Bu gencecik gözü yaşlı eş, bu erkenden terk edilmiş anne oğluna ve cemalini olan hasretini dizilere döktü. Şerife sonra tekrar evlendi. Üstelik evlendiği kişi de Cemal in yeğeni idi. Şerife nin Cemal için unutulamaz olmasına her zaman saygı duyan kocası bu aşkın en yakın şahidi olmuştur.

 Sonra Şerife’ nin bir oğlu daha olmuştur. Şerife son nefesine kadar Cemali Al kanlar içinde gördüğünü unutmalısın ve dizelerini de öyle bitirmiştir. Cemalin karısı Şerife, neredeyse  90 yıldan daha  fazla bir süre yaşamıştır. Bilinen olum tarihi 30 Kasım 1993 günüdür. Bu şiiri günümüze ulaştıran ise Şerife nin ikinci eşinden olma oğludur. 

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla hikaye  okumak isterseniz Türküler ve Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu