Cesur Çoban Köpeği Masalı

Bir zamanlar küçük bir köyde yüksek karlarla kaplı dağların içinde küçük bir kulübede yaşayan bir çoban varmış. Bu çobanın bir de yanından ayırmadığı, işinde kendisine yardımcı ve çok sevdiği bir çoban köpeği varmış. Çoban ve köpeği her sabah uyanıp çiftçilerin koyunlarından oluşan sürüsünü dağların yamaçlarında karların altındaki otları yemesi için götürürmüş. Çoban köpeği koyunları tüm tehlikelerden korumak için bekçilik yaparmış. Akşam olup koyunlar ahırın içine girince oda sahibinin yanına gidip sıcak sobanın yanında dinlenirmiş. 

Yine günlerden bir gün çoban sürüyü dağın yamaçlarına götürmüş. Koyunlar dağların yamaçlarına dağılıp otlanırken bir anda büyük bir gürültüyle dağda büyük bir çığ meydana gelmiş. Bunu gören çoban ve köpeği panik içinde hemen köye gidip çiftçilerden yardım istemiş. Çiftçiler dağa vardıklarında zavallı koyunların altında gömülü olduğu büyük kütleler ve birkaç metre kalınlığındaki kar yığınlarından başka bir şey görünmüyormuş. Çiftçiler koyunlara ulaşmak için karı delmeye uğraşmışlar. Ancak koyunların nerede olduğunu bir türlü kestiremiyorlarmış. Ne kadar uğraşsalar da bulamamışlar. 

Çoban köpeği bu duruma daha fazla dayanamayıp hayvanları kendi aramaya gelmiş. Keskin koku alan burnu sayesinde koyunların yerini tespit edip kar üzerinde küçük delikler açmış. Çiftçiler ise çoban köpeğinin açtığı yerleri işaret sayıp kazmışlar ve karin altındaki koyunlara bir bir ulaşmışlar. Cesur çoban köpeği ve bütün köylüler bütün bir gece koyunları kurtarmak için çalışmışlar. Çoban köpeği yaptığı çalışmalar sayesinde köylülerin koyunlara hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamış. Böylece bütün koyunlar sağ salim kurtarılmış.

Köylüler cesur çoban köpeğinin yaptıklarını övüp ödül olarak ona güzel bir yemek vermişler. Onun sayesinde böyle büyük bir felaketi can kaybı olmadan atlatmışlar.

Çoban ise köpeğinin yaptığı kahramanlıktan dolayı köpeğinin adını Kahraman koymuş.

Böylece Kahraman görevinin başına geçip yine koyunları korumaya ve sahibiyle birlikte dağın yamaçlarında dolaşmaya devam etmiş.

Günler geçip karlar erimeye başlamış. İlkbaharın gelişiyle tabiat yeniden canlanmış her yer yemyeşil olmuş. Koyunlar yemyeşil ovalarda sevinç içinde otlamaya çıkmışlar. Tabii ki çoban ve Kahraman da yanlarındaymış. Ancak bu sefer yanlarında küçük bir yavru varmış. Kahramanın küçük bir yavrusu olmuş.

 Böylece o da geleceğin cesur çoban köpeği olmak için babasını örnek almış.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 8 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu