Cesur Kedi ile Büyülü Taş Masalı

Bir zamanlar Mavi adında cesur bir kedi varmış. Mavi fare avlama becerileriyle ve korkusuz olmasıyla tanınırmış.

Bir gün ormanda yürüyüş yaparken büyük bir gölün yanında durmuş. Göl öyle güzelmiş ki koyu mavi rengi, güneş ışınlarının yansımasıyla ışıl ışıl görünmüş. Mavi gölün kenarına oturup seyrederken küçük bir balığın kıyıya geldiğini fark etmiş.

Mavi bu güzel balığın renklerine hayran kalmış. Ancak bu balık diğer balıklara benzemiyormuş. Mavi balığın farklı olduğunu düşünürken balık aniden dile gelip Mavi ile konuşmuş.

  • Merhaba kedi kardeş. Ben bu gölün koruyucusuyum. Uzun zamandır seni seyrediyorum. Sen akıllı bir kediye benziyorsun. Lütfen bana yardım edebilir misin?” demiş.

Mavi balığın konuşmasına da ondan yardım istemesine de çok şaşırmış.

Ancak yine de balığın isteğine kayıtsız kalmamış.

  • Peki balık kardeş. Senin için ne yapabilirim?” demiş.

Balık Maviye derdini anlatmaya başlamış.

  • Bu orman ve bu gördüğün güzel göl maalesef tehlike altında. İnsanlar ormanı ve gölü kirletmeye başladı. Maalesef bu durumdan en fazla etkilenenler göldeki balıklar oldu. Ormanı ve gölü kurtarmak için senin yardımına ihtiyacımız var. Gölün altında büyülü bir taş var. Bir balık olduğum için gölden dışarı çıkamam ancak sen bu taşı ormanın kalbine koymayı başarabilirsen her şey eski haline döner” demiş.

Mavi ormandaki ve göldeki hayatın tehlikede olmasına çok üzülüp elinden geleni yapacağına söz vermiş.

Balık sözlerine devam etmiş.

  • Ormanın kalbi en yaşlı ağacın içinde burayı bulabilirsen her şey düzelir” demiş.

Mavi bu zor görevi kabul edip her yerde bu ağacı aramış. Mavi bu ağacın nasıl bir ağaç olduğunu bilmeden günlerce aramış ancak hiçbir şey bulamamış. Tam o sırada iş makineleriyle gelen bir grup insan fark etmiş. Bu insanlar yaşlı genç demeden bütün ağaçları kesip yollarına devam ediyorlarmış.

Bunu gören Mavi çok sinirlenmiş makinanın üstündeki adamın üstüne çıkıp keskin pençeleri ile saldırmış. Adam ne olduğunu anlayamadan kaçmaya çalışırken iş makinesi de uçurumdan aşağıya düşmüş. Onlar da bu işten vazgeçip geri dönmek zorunda kalmışlar.

Mavi onları kaçırmış ancak hala ormanın kalbini bulamadığını düşünürken tam bu sırada mucizevi bir şekilde büyük bir ağaç kendisi ile konuşmuş. Ormanın kalbinin ta kendisi olduğunu söylemiş.

Mavi bu duruma çok sevinip büyülü taşı ormanın kalbine yerleştirmiş. İşte o anda büyük bir ışık patlaması meydana gelmiş. Bir anda ormandaki her şey kesilen ağaçlar ve kirlenen göl eski haline geri dönmüş. Mavi ormanın ve hayvanların kurtulmasına yardımı dokunduğu için kendisiyle gurur duymuş. Orman halkı ve balıklar kendisine çok teşekkür etmiş.

O günden sonra bir daha asla orman ve göl kirlenmemiş. Mavi ve ormandaki tüm canlılar huzur içinde yaşamışlar.

Daha Fazla masal okumak isterseniz 6 yaş masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu