Çiçekler ve Saka Kuşu Masalı

Bir zamanlar bir ormanda dere kenarında yaşayan rengarenk çiçekler varmış. Hava o kadar sıcakmış ki çiçekler susuzluktan kavrulmuşlar. Az ileride gürül gürül akan dere varmış ama ayakları yokmuş ki nasıl gitsinler. Yağmurun yağmasını dört gözle bekliyorlarmış. Oradan geçen bir ağustos böceğinden yardım istemişler. Çiçekler ağustos böceğine “Ne olur ağustos böceği kardeş şu dereden ne olur bize biraz su getirir misin sıcaktan ölmek üzereyiz.” demişler. Ağustos böceği maalesef size yardım edemem ben oraya kadar gidip kendimi yoramam demiş.

Daha sonra oraya bir kelebek gelmiş kelebekten de yardım istemiş çiçekler oda “kusura bakmayın ama ben o dereye gidip size su getiremem kanatlarım ıslanırsa bir daha uçamam” diye çiçeklerin isteğini reddetmiş. Çiçekler artık tam umudu kesmiş ölmeyi beklerken bir anda bir saka kuşu gelmiş yanlarına çiçekler şaka kuşuna ne olur bize yardım et eğer bir yudum su içmezsek ölürüz biraz şu dereden su getirir misin bize demişler. Saka kuşu teklifi kabul etmiş.

Dereden suyu küçücük gagasıyla defalarca çiçekler için taşımış. Çiçeklere adeta can suyu olmuş. Ölmekten son anda kurtulmuşlar. Saka kuşu ise yorgunluktan çiçeklerin dalları arasına bayılmış. Sonra bir anda yağmur yağmaya başlamış. Çiçekler bir yandan sevinirken bir yandan da şaka kuşunun ıslanmaması için yapraklarıyla tüylerini örtmüşler. Masal bu ya çiçeklerin renkleri yağmur suyuyla saka kuşunun üzerine akmış.

Yağmur durunca saka kuşu uyanmış. Bizim çiçekler saka kuşunu görünce gözlerine inanamamışlar. Öyle güzel rengarenk tüyleri olan bir kuşa dönüşmüş ki hepsi hayran kalmışlar. Saka kuşuna hemen derenin kenarına gidip kendine bakmasını söylemişler. Saka kuşu rengarenk tüylerini görünce çok mutlu olmuş. Saka kuşu yaptığı küçücük bir iyiliğe karşılık Allah tarafından kendisine hediye olarak bu güzel tüylerin verildiğini anlamış. Bundan sonra da her zaman yardıma muhtaç olanlara yardım etmeye karar vermiş. Çiçekler kendisine çok teşekkür etmişler. O olmasaydı az daha öleceklerini söylemişler. Saka  kuşu  çiçeklere veda edip neşe içinde yuvasına doğru yol almış.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Hikaye Oku Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu