Çilli Horozun Hayali Masalı

Bir zamanlar küçük çiftlikte Çilli adında bir horoz yaşarmış. Çilli parlak kırmızı tüyleri ve kafasında kırmızı bir tepesi olan sıradan bir horoz olsa da bu yaşadığı hayattan memnun değilmiş. Kendisini çok büyük görüp kral olma hayalleri kuruyormuş.

Her gün kümesin en yüksek direğiyle tüneyip, yüksek sesle ve gururla şarkı söylüyormuş. Berk şarkı söylediğinde ise bütün hayvanların ona boyun eğdiğini ve ona övgüler yağdırdıkları hayalini kuruyormuş.

Horoz bu fikre o kadar takıntılıymış ki bütün gününü çok arzuladığı kral olma hayalini düşünerek geçiriyormuş.

Artık tavukları yiyecek bulmasına yardım etmek ve civcivleri tehlikelerden korumak gibi görevlerini tamamen ihmal ediyormuş.

Birgün tüneğinde kibirli kibirli şarkı söylerken karnı acıkan kurnaz bir tilki yanına yaklaşmış.

Horozun söylemiş olduğu şarkıları duyup ona laf atmış.

  • Horoz kardeş muhteşem bir sesin var. Başında bir de taç olsa daha güzel görünürsün. İstersen ben de çok güzel bir taç var. Neden aşağıya gelip denemiyorsun? demiş.

Kral olma hayaliyle gözleri kör olan Çilli tilkinin yanına gelmiş. Ancak tilki tek hamlede Çilli horozu yakalayıp ormandaki inine götürmüş.

Çilli horoz çiftlikteki arkadaşlarından ve evinden Çok uzakta olduğu için korkmuş ve yalnız hissetmiş. Kendisini bu tehlikeli duruma düşüren boş hayallerinden dolayı çok pişman olmuş. Çiftlikteki gösterişsiz ve kendi halinde olan hayatını beğenmediği için kendinden utanmış.

Ancak çiftlikteki diğer hayvanlar Çilli horozu unutmamışlar. Onun başına bir şey geldiğini anlayıp her yerde onu aramışlar. Sonunda tilkinin yuvasını bulup Çilli horozun yerini tespit etmişler. Çilli horozu kurtarmak için tilkinin yuvasından ayrılmasını beklemişler. Tilki ayrılır ayrılmaz arkadaşlarını kurtarıp koşarak çiftliğe geri dönmüşler.

Çilli horoz çiftliğine ve arkadaşlarına yeniden kavuştuğu için mutluluk gözyaşları dökmüş. Bu yaşadığı olaylar onun için iyi bir ders olmuş. Bir zamanlar sahip olduğu basit hayatının ve arkadaşlığın ne kadar değerli olduğunu anlamış.

 Böylece tüm arkadaşlarına teşekkür edip eskisi gibi tüneğine dönmüş. Çilli horoz artık günlerini çiftliği koruyarak ve diğer hayvanlara yardım ederek geçirmiş. Böylece mütevazi kümesinde mutlu bir şekilde yaşamış.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz 5 yaş masallar Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu