Çit İçinde Bir Delik Masalı

Küçük bir köyde küçük bir çocuk babası ve annesiyle yaşadı. O tek oğlan çocuğuydu. Küçük oğlanın ebeveynleri onun kötü öfkesinden dolayı çok üzgündü. Çocuk çok çabuk öfkelenir ve başkalarının sözleriyle alay ederdi. Kötü mizacı, başkalarını incitici kelimeler kullandı. Çocukları,

Çit İçinde Bir Delik Masalı
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Küçük bir köyde küçük bir çocuk babası ve annesiyle yaşadı. O tek oğlan çocuğuydu. Küçük oğlanın ebeveynleri onun kötü öfkesinden dolayı çok üzgündü. Çocuk çok çabuk öfkelenir ve başkalarının sözleriyle alay ederdi. Kötü mizacı, başkalarını incitici kelimeler kullandı. Çocukları, komşularını ve hatta arkadaşlarını öfkeden dolayı azarlardı. Arkadaşları ve komşuları onu önledi ve ailesi onun için gerçekten endişeliydi.

 

Annesi ve babası, öfkesini kontrol etmek ve nezaketini geliştirmek için ona birçok kez tavsiyede bulundu. Ne yazık ki, tüm girişimleri başarısız oldu. Sonunda çocuğun babasının aklına bir fikir geldi.

Bir gün babası ona büyük bir çuval dolusu çivi verdi. Oğlundan ne zaman sinirlenirse ve öfkelenirse her defasında bir çiviyi çite çakmasını istedi. Küçük çocuk bunu eğlenceli buldu ve görevi kabul etti.

Ne zaman öfkesini kaybetse, çitlere koştu ve bir çivi çaktı. Öfkesi yüzünden ilk gün 30 kez çitin üzerinde çivi çaktı! Birkaç gün sonra, çitin üzerine çakılan çivi sayısı yarıya indi. Küçük çocuk bunu çok zor buldu ve öfkesini kontrol etmeye karar verdi.

Yavaş yavaş, çite çakılan çivi sayısı azaldı ve nihayet bir gün hiç çivi çakmadı! Çocuk o günlerde öfkesini kontrol etti. Sonraki birkaç gün içinde öfkesini kontrol etti ve bu yüzden herhangi bir çivi çakmadı.

Şimdi, babası oğlanın öfkesini her kontrol edişinde çivileri çıkarmasını söyledi. Birkaç gün geçti ve çocuk çivilerin çoğunu çitten çıkardı. Ancak, çekemediği birkaç çivi kalmıştı.

Çocuk babasına bunu anlattı. Babası onu takdir etti ve ona “Orada ne görüyorsun?” diye bir deliğe işaret etti.

Oğlan, “çitin üzerinde bir delik!” diye yanıtladı.

 

Babası çocuğa şunları söyledi: “Çiviler senin kötü huyunu temsil ediyordu. Çivileri söksen bile çitteki delikler kalır. Çit bir daha eskisi gibi olmaz. Her yerinde yara izi var. Bazı çiviler ise geri sökülemez. Bıçağı olan bir adamı bıçaklayabilir ve sonradan özür dilemeyi başarabilirsin, ama yara sonsuza dek orada kalır. Kötü huy ve öfkeli sözlerinde buna benzer! Kelimeler fiziksel istismardan daha acı verir! Kelimeleri iyi amaçlar için kullan. İlişkilerini geliştirmek için onları kullan. Kalbindeki sevgi ve nezaketi göstermek için onları kullan! ”

Ahlaki – Ahlaksız kelimeler kalıcı hasara neden olur: Sözlerimiz nazik ve tatlı olsun

Tepkileriniz Nedir?

like
2
dislike
0
love
3
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar