Civciv Olmayı Bekleyen Yumurtalar Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde eski zamanlarda bir çiftlikte yaşayan kuluçkaya yatmış bir tavuk dört gözle yavrularının yumurtadan çıkmasını bekliyormuş. Bu tavuğun tam yedi tane yumurtası varmış. Yumurtalardan birisi sarı, diğer altısı beyazmış. Bu küçük yumurtalardan beyaz olan bir yumurta bir gün sarı yumurtaya sataşmış.

  • Senin neden rengin sarı, baksana biz bembeyaz kar gibiyiz demiş. Kesin sen bambaşka bir şeysin bizden olamazsın demiş.

Sarı yumurta, beyaz yumurtaya dönüp:

  • Neden öyle söylüyorsun ki senden farklı görünüyorum diye nasıl başka bir şey olayım ben de sizin gibi bir yumurtayım tek farkım rengim demiş.

Beyaz yumurta kendini övmeye devam ediyormuş. Tekrar sarı yumurtaya dönüp:

  • Hayır hayır besbelli sen aramıza karıştın. Kim bilir kimsin? Eğer öyle olmasaydı altımız beyaz sen sarı olur muydun demiş.

Bu sözleri duyan Sarı yumurta üzülmüş. Diğer beyaz yumurtalardan birisi söze karışmış.

  • Ne olmuş sarı yumurtaysa, bizden ne farkı var ki üstelik sen beyazsın diye neden kendini üstün görüyorsun demiş.

Beyaz yumurta kimse umursamıyormuş.

  • Göreceksiniz kesin içimize karıştığını size kanıtlayacağım. O zaman da böyle konuşabilecek misiniz bakalım? demiş.

Zaman hızla geçmiş tam bir hafta sonra yumurtalar yavaş yavaş çatırdamaya başlamışlar. Beyaz yumurtalardan birkaçı çatlayıp yumurtadan güzel bir civciv olarak çıkmışlar. Dünyaya gelmek ne kadar güzel diye düşünüyorlarmış. Sıra bizim kibirli yumurtaya gelmiş. O da diğerleri gibi çatlayıp yumurtadan çıkmış. Çıkar çıkmaz hiç işi yokmuş gibi sarı yumurtaya bakmış. Bir yandan da arkadaşlarını yanına toplayıp:

  • Bakalım bu değişik yumurta çatlayıp çıkınca bana söylediklerinizden utanacak mısınız? Demiş.

Diğer yumurtalar:

  • Yumurtadan çıktın ama hala aklın sarı yumurtada öyle mi? Sen akıllanmazsın demişler.

Yumurtalar aralarında konuşurlarken bir anda çatlama sesi duymuşlar. Bu sarı yumurtanın sesiymiş. Çatlayıp içinden tıpkı kendileri gibi sarı, şirin bir civciv çıkmış.

Bunu gören beyaz yumurtadan çıkan civciv, çok şaşırmış gözlerine inanamamış. Nasıl olur da dışı sarı olan bir yumurtadan kendileri gibi bir civciv çıkarmış.

Diğer yumurtalar onun bu haline katıla katıla gülmüşler.

  • Dışımız, renklerimiz her ne kadar farklı olsa da biz hepimiz aynıyız. İşte sen de bunu gördün. Umarım aynı hataya bir daha düşmezsin demişler.

Daha Fazla Masal İçin Uzun Masallar Kategorimizi İnceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu