Çizmeli Kedi Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok çok eski zamanlarda bir değirmenci yaşlı adam ve üç oğlu varmış. Mutlu mesut yaşarlarken bir gün yaşlı adam hastalanmış ve yanına çocuklarını çağırmış. ‘ Evlatlarım, Ben artık çok yaşlandım. Ölme vaktim geldi. Sahip olduğum malları size miras bırakıyorum. ‘ demiş ve üç oğluna da birer miras bırakmış. Büyük oğluna bir değirmen, ortanca oğluna eşek, küçük oğluna ise bir kedi bırakmış ve oracıkta ölüvermiş. Babalarının ölümüne üzülen kardeşler kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kalmış. Ama küçük oğlan bu duruma çok üzülmüş. Bir kedi ne işe yarar ki demiş kendi kendine. Kediyi yiyemezsin, para kazanamazsın ne yaparım ki bu kediyi demiş. Bunu duyan kedi ‘ Efendim’ demiş. ‘Eğer sen bana istediklerimi verirsen kötü bir miras olmadığımı göreceksin.’ demiş.

Kedinin konuştuğunu duyan oğlan önce çok şaşırmış sonra da istediklerinin ne olduğunu sormuş. Kedi bir çuval, bir şapka bir de çizme istemiş. Bunu duyan oğlan önce çok şaşırmış ama istediklerini ona vermiş. Kedi çizmeyi ayağına geçirmiş şapkayı giymiş ve aynanın karşısına geçmiş. Aynada kendine uzun uzun bakmış ve kendini o kadar çok beğenmiş ki. Olmuş kedinin ismi Çizmeli Kedi. Daha sonra bir de marulla bir havuç istemiş ve ormanın yolunu tutmuş.

Marulla havucu çuvalın içine koymuş ve çuvalın ağzını açıp beklemeye başlamış. Sebzelerin kokusunu duyan bir tavşan gelmiş çuvalın içine atlamış, girmiş. Bunu gören çizmeli kedi hemen gitmiş çuvalın ağzını kapatmış ve kralın şatosunun yolunu tutmuş. Şatonun kapısında bekleyen muhafızlara kralı görmek istediğini söylemiş. Konuşan bir kedi gören muhafızlar çok şaşırmışlar ve onu kralın huzuruna çıkarmışlar. Çizmeli kedi kralın huzuruna çıkmış ve saygılarını sunmuş. Önce kendini tanıtmış. Daha sonra da çuvalı uzatmış ve ‘ Kralımız, efendim Marki size bu tavşanı hediye gönderdi’ demiş. Kral bu duruma önce şaşırmış sonra da çok sevinmiş ve hediyeyi kabul etmiş. Çizmeli Kedi günlerce krala çeşit çeşit hediye götürmüş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Minikler Masalı 2. Bölüm

Gel zaman git zaman bir gün kralın gezintiye çıkacağını duyan kedi hemen sabinin yanına gitmiş. ‘ Sahibim bugün seninle göle yüzmeye gidelim.’ demiş ve beraber gölün yolunu tutmuşlar. Çizmeli Kedi sahibinden göle çıplak girmesini istemiş ve o göldeyken kıyafetlerini alıp ağacın arkasına saklamış. O sırada da kral kızıyla oradan geçmekteymiş. Hemen krala gidip ‘ Kralım yardım edin’ ‘Efendim Marki gölde boğuluyor. Hırsızlar elbiselerini çaldı. Bir takım elbise verir misiniz? ‘ demiş. Kral Marki ’ ye kıyafet vermiş ve onu faytonuna davet etmiş. Marki’yi gören prenses hemen ona aşık olmuş. Tabi Marki de onu beğenmiş ve o da aşık olmuş.

Bu sırada çizmeli kedi oradan uzaklaşmış ve tarlada ot biçen insanlarla karşılaşmış. Onlara ‘ Birazdan buradan kral geçecek. O buranın sahibinin kim olduğunu sararsa efendimiz Marki’nin diyeceksiniz. Yoksa hepinizi buradan kovdururum. ’ demiş. Çizmeli kedi biraz daha koşmuş ve daha büyük tarlada adamlara rastlamış. Onlara da aynı şeyi tekrarlamış. Oradan da devin şatosuna gitmiş.

Tarlaların yanından geçerken kral çalışan insanlara buranın kimin olduğunu sormuş. Herkes hep bir ağızdan efendimiz Marki ’nin demişler. Kral bu kadar çok yere sahip olan Marki ‘ ye çok şaşırmış. Marki de bu duruma çok şaşırmış ama hiçbir şey söylememiş.

Bütün bunlar olurken kedi devin şatosuna varmış. ‘Dev’ demiş. ‘ Herkes senin sihirli olduğunu söylüyor. İstediğin her şeye dönüşebildiğini söylüyor.’ demiş. Dev de tabi her şeye dönüşebilirim diye cevap vermiş. Çizmeli kedi ‘ Bir aslana dönüşebilir misin? demiş. Dev de tabi ki deyip aslana dönüşmüş. Çizmeli kedi çok korkmuş ve ‘Harika’ ‘Ama bu kadar cüsseli birinin küçücük bir fareye dönüşmesi imkansız.’ demesine fırsat vermeden dev küçücük bir fareye dönüşmüş. Çizmeli kedi de hemencecik fareyi yutmuş mideye indirmiş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Gamze’nin Hayali Masalı

O sırada da kralın faytonu yaklaşıyormuş. Çizmeli kedi şatonun kapısında kralı karşılamış ve içeri buyur etmiş. ‘İçerde sizi bir ziyafet bekliyor.’ diyerek içeri buyur etmiş. Ve yemekler yenmiş, içecekler içilmiş günün sonunda kedinin sahibi ile prenses nişanlanmış. Çizmeli kedinin sahibi o anda anlamış ve kediye çok minnettar olmuş. Prenses, sahip Marki ve Çizmeli Kedi bu şatoda mutlu mesut yaşamışlar. Bu masal da dillerden dillere dolanmış, ülkeleri aşmış. Uzun yıllar geçmiş ama unutulmamış.

Çocuklarımızın İlgisini Çekecek Diğer Sayfalarımız

TEKERLEMELER

ESPRİLER

BİLMECELER

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Bensiz uyuyamayan Tubişim(22) benden uzakta olduğu için telefonla masal okuyorum ve her defasında uyuyor. Çoğu zaman bir kaç masal okuyup uyutuyorum bir tane ile geçiştirmiyorum çünkü yalnız yaşadığı için biricik sevgilim gündüz olana kadar uyanmasını istemiyorum. Derin uykulara dalarken sen ben seni çok seviyorum. İyi ki varsın ve iyi ki benimsin.

 2. Canım civcivim biliyorum kedileri sevmiyorsun 😂ama bu hikaye çok güzel ve tatlıydı biliyorum.. hikayenin tamamını veya yarısını bile bilmediğini uyuya kaldığını 🥰 ileride prensesimize veya prensimize okumam dileğiyle bu yorumu buraya bırakıyorum seni seven sevgilin , sevgilim iyi geceler 💛
  17.04.22 🌙

 3. Güzeller güzeli sevgilim-Esma(22) ona masal anlatılmasını çok seviyor, her gece ona güzel güzel masallar anlatıyorum. Kendisi her ne kadar 22 yaşında olsa da ruhu bebek gibi, masallara bayılıyor. Her gece, bana bebekçe bir sesle; “Bana masal okur musun bebişim..” şeklinde sesleniyor- ben, toprak olana kadar sana masal ve masallar okuyacağım bitanem. Seni çok seviyorum, iyi geceler bitanem..

 4. Canım elfom(23) bensiz uyuyabilse de onun sesimle uyuduğunu bilmek beni mutlu ve huzurlu yapıyor. Hergün buradan masallara aboneyiz artık 🙂

 5. Canım Duru’m ve Canım Oğuz’um
  Masal dinlemeden uyuyamayan meleklerim.
  Çizmeli kedi masalının daha yarısında uyuya kalsanız bile ben size tamamını okudum.
  İleride gelip yoruma bakıp hatırlarız ve güleriz diye de bu yazıyı paylaşıyorum.
  Sizi çok seviyorum !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu