Çok Uyuyan Ayının Hikayesi

Çok uzak diyarlarda, minik bir ayı yavrusu yaşarmış. Bu ayı yavrusu uyumayı çok severmiş. Uyuduğu zaman da annesi ve babası onun hep uyanmasını istermiş. Bu yüzden sürekli olarak tartışırlarmış.

Günlerden bir gün minik ayı uyumak için inine giderken bir tavşan görmüş. Tavşan tek başına nehrin kenarında oyunlar oynuyormuş. O kadar güzel oyunlar oynuyormuş ki ayı da ona katılmak, onunla birlikte güzel güzel oyunlar oynamak istemiş. Yanına gitmiş ve ona katılmış. Birlikte oyunlar oynamışlar tüm gün eğlenmişler.

Ayı bir anda aslında uykusu olduğunu ve uyumaya gittiğini hatırlamış. Bir an uyku ile oyun arasında tereddüt etmiş. İkisini de çok sevdiği için karar vermekte çok zorlanmış. Bu nedenle tavşana sormuş;
‘Sen uyku ile oyun oynamak arasında kalsan hangisini tercih edersin?’ Tavşan ‘’ Ben ikisini de yapıyorum. Uyumam gerektiği zaman uyuyorum, oyun oynanamam gerektiği zaman oyun oynuyorum. Zaten doğrusu da bu değil mi?’’

Minik ayı bunu düşündüğü zaman Tavşan’a hak vermiş ve kendisinin çok fazla uyuduğuna kanaat getirmiş. Ailesi de aslında bunu söylemek istiyormuş ona. Fakat Minik ayı uyumayı o kadar çok seviyormuş ki bunu daha önce hiç düşünmemiş. Artık o da gündüzleri tavşanla birlikte oyunlar oynar, geceleri de uyur olmuş. Ailesi de bu durumdan çok memnunmuş. Normal bir şekilde yaşamaya başlamış.

Minik Ayı her ne kadar bunu bir süre devam ettirse de gündüzleri çok fazla uykusu geldiğinin farkına varmış. Oyun oynarken arada uyuklamaya başlamış. Tavşan da onu görünce onun da uykusu gelmiş. Bu sefer de ikisi birden sürekli uyur hale gelmişler.  Bu durumdan minik tavşanın ailesi çok şikayetçi olmaya başlamış.

Artık ikisi de arkadaşlığını sorgulamaya başlamış. Çünkü birbirlerinin düzenlerini bozuyorlarmış. Ayı daha çok uyumak istiyor, tavşan ise oyun oynamayı özlüyormuş. Ama birbirlerini o kadar sevmişleri ki, birlikte zaman geçirmek için tavizler vermeleri gerekmiş.

Arkadaşlık tam olarak böyle bir şeydir. Herkes aynı şeyleri sevmeyebilir. İnsan sevdiği kişi, arkadaş olduğu kişi için taviz vermelidir. Fakat bu tavizlerin de tabii ki sınırı vardır. Arkadaşlık kimi zaman karşılıklı duyguları da ister. Anne ve baba sevgisinden farklıdır. Anne ve baba çocuklarını karşılıksız sever. Arkadaşlıkta ise önemli olan iyi geçinmek ve arada büyük bir güven sağlamaktır. Bu güven duygusu olduğu zaman ancak mutluluk olur.

Hikayemizden de anlayacağınız üzere Ayı ve tavşan birbirleri ile zaman geçirmek için en sevdikleri şeylerden taviz verdiler. Fakat bu süreçte biraz zorlandılar. Hayatta bazen böyledir. Bazen zorlanırız. Ama sonucunu her daim alırız. Önemli olan çaba harcamak ve uğraşmaktır. Ne kadar çaba harcarsak, başarılı olma ihtimalimiz de o kadar çok artar. Sizlere iyi okumalar…

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu