Deniz Masalı

Uçsuz bucaksız bir diyarda yaşamakta olan Deniz’in bu hayattaki en büyük dileği deniz görmekti. Sadece kitaplarda harikalığına şahit olan Deniz bu mavi okyanusların dibinde neler olduğunu, neler yaşandığını tüm hayatı boyunca merak etmiştir ve her ayrıntısına kadara derin araştırmalar yapmıştır. Kısa bir süre sonra büyük bir okul turu vardı ve Deniz bunu en iyi şekilde değerlendirip hayallerinin peşinden koşmak için çabalayacaktı. Denizler ve okyanuslar hakkında tüm detaylı bilgilere sahip olan Deniz derinlikleri evi gibi hissetmekteydi o yüzden hiçbir korkusu yoktu.

Okul turunun zamanı gelip çatmıştı ve büyük bir heyecan içerisinde kalan Deniz’ in gözlerinin içi parıl parıl parlıyordu. Hesaplamalarına göre tur servisi büyük bir denizin yanından geçecekti ve o sırada servisten bir şekilde inmeyi başarıp denizin derinliklerine kendini bırakacaktı. Birkaç saatin sonunda ara veren servisten inen Deniz gördüğü bu eşsiz benzersiz deniz karşısında donup kalmıştı. Denizin kıyısına doğru hızla koşan bu kızı kimse tutamazdı. O kadar hızlı yol alıyordu ki içindeki sevinci kimse ölçemezdi. Büyük bir atlama ile deniz kızına dönüşen Deniz sanki yıllardır bu denizlerin içerisindeydi. Sanki bu masmavi denizde doğup büyümüş bir kız çocuğu gibiydi. Tüm balık cinslerini hafızasına kazıyan Deniz tüm balıklara en yakın dostuymuş gibi selam vermekteydi fakat gördükleri karşısında ikinci bir şoka uğramıştı.

Denizde asla yer almaması gereken bir sürü saçma insan eşyaları vardı. İnsanlar bu masmavi denizi çöp gibi kullanıp hiçe saymıştı. Poşetlerle boğulan birçok su kaplumbağası ve deniz kirliliği sayesinde oksijensiz kalmış bir sürü balık vardı. Bu istenmeyen görüntüler karşısında neye uğradığını şaşıran Deniz, kafasını denizden kaldırıp büyük bir öfke ile gökyüzüne baktı. Senelerdir hayali ile yaşadığı deniz ve okyanuslar bundan mı ibaretti, neden insanlar buna karşı bir önlem almamıştı, neden herkes hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam ediyordu? Kendine karşı da ufak bir sitemde bulunan Deniz buralara daha önceden gelip bu olanları fark etmeliydi.

Büyük bir hınç ile toparlanıp okul servisinin yanına gelen Deniz oldukça üzgün ve hüzünlüydü. Bunu fark edenler büyük bir ısrarla nedenini sorsa da hiçbir cevap alamadılar. Bundan sonraki hayatını deniz ve okyanus kirliliği hakkında farkındalık yaratması için adayacaktı. Tüm deniz canlılarını en iyi şekilde korumak için çabalayacak ve konforlu bir yaşam alanı sunacaktı onlara… Eski hayallerini birkaç dakikada silen Deniz kendini artık hem daha iyi hissediyor hem de tüm canlıları orada çaresiz bıraktığı için üzgündü. Nasıl bunu düzeltirdi bilmiyordu ama büyüdüğü an şuan ki hayalini gerçekleştirdiği bu amacını da en iyi şekilde gerçekleştirecekti. Nasıl kendisi temiz bir havada yaşıyor ise deniz canlılarının da o şekilde yaşamasını istiyordu ve bunu gerçekleştirecekti.

Daha fazla masal okumak isterseniz Türk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu