Dersini Alan Çocuk Masalı

Bir zamanlar ormana yakın bir evde oturan Kıvanç adında bir çocuk varmış. Kıvırcık ve kahverengi saçlara sahipmiş. Kıvanç çevresi ile iyi geçinemeyen huysuz bir çocukmuş. Hiçbir şey onu mutlu etmez her zaman çatık kaşlarıyla etrafta dolanırmış.

Bir gün ormanda yürüyüş yapmaya çıkmış. Yürürken bile hiç rahat durmuyormuş. Mantarları tekmeliyor, ağaç dallarını kırıyormuş. Ormanı güzel renkleri ile süsleyen çiçekleri tek tek koparıp, oraya buraya gelişigüzel atıyormuş. Yanında getirdiği abur cuburların kabuklarını dahi ormana atmaktan çekinmiyormuş.

Ama ormanda yaşayan hayvanlar bu durumdan çok mutsuzmuş. Orman onların biricik eviymiş. Kıvanç ise onların evini yavaş yavaş yok ediyormuş. Bu meseleye bir çözüm yolu bulmak için bütün hayvanlar toplanmış. Ormanın en bilge hayvanı baykuş hayvanlara sormuş.

  • Söyleyin bakalım bu çocuktan kimler şikayetçi?

Hayvanlar hep bir ağızdan bağırmaya başlamış. Karınca yuvalarına kum döken, kuş yuvalarını bozup yumurtalarını kıran bu çocuğa her biri itiraz etmiş.

Tüm itirazları dinleyen baykuş bir plan yapmaya karar vermiş. Hayvanlara çeşitli görev veren baykuş bu meseleyi halledeceğine söz vermiş.

Ertesi gün hayvanlar yerini alıp Kıvanç’ı beklemeye başlamışlar. Kıvanç her şeyden habersiz ormanda yürümeye başlamış. İlk olarak mantarlara yürüyen Kıvanç onlara bir tekme atmış. Ama bir anda acıyla bağırmaya başlamış. Çünkü hayvanlar mantarın arkasına büyük bir taş koymuşlar. İyice sinirlenen Kıvanç bu sefer de ağaçların dallarını kırıp oraya buraya vurmaya başlamış. Bir ağacın arkasına saklanan sincaplar meşe palamudu ve buldukları fındıkları Kıvanç’ın kafasına fırlatmışlar.

Sinirinden bir ağacın altına oturan Kıvanç oradaki çimleri yolmaya başlamış. Bunu hisseden ağaç tüm kozalaklarını silkeleyip Kıvanç’ın üstüne dökmüş. Kıvanç bir anda kozalak yığınının içinde kıpırdayamaz hale gelmiş. Sadece kafası görünüyormuş.

Tam o sırada Bilge baykuş gelmiş Kıvanç’ın karşısına geçip,

  • Seni uzun zamandır tanıyoruz. Sen ormanımıza zarar veren çocuksun. Bu başına gelenlerin hepsini biz yaptık. Eğer kendini düzeltmez ve bir daha bu hareketleri tekrar edersen, seni buradan asla çıkarmayız” demiş.

Yaptığı hatanın ne kadar büyük olduğunu anlayan Kıvanç tüm hayvanlardan özür dilemiş.

Kıvanç’ın pişman olduğuna inanan ormanın hayvanları onu kozalak yığınından çıkarmışlar.

Sonra Kıvanç koşa koşa evine gitmiş. Haftalarca ormana gelmemiş. Sonra bir gün elinde yiyeceklerle ormana gelmiş. Ormana ağacın altına koyup gitmiş.

Hayvanlar yemekleri yiyip içinde bir not görmüşler.

Kıvanç nota,

  • Sevgili hayvanlar evinize zarar verdiğim için lütfen beni affedin. Sayenizde nasıl davranmam gerektiğini ve doğaya saygılı olmam gerektiğini anladım. Çok teşekkür ederim. Umarım size hazırladığım hediyeyi kabul edersiniz” yazmış.

O sonra bütün hayvanlar ormanda mutlu bir şekilde yaşamışlar.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Eğitici Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu