Ebabil Kuşu Hikayesi

Ebabil Kuşu hakkında bilinmekte olan en önemli unsurlardan birisi İslam dininin kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim’de yer alıyor olmasıdır. Pek çok dini hikâye ve filmlere konu olan ebabil kuşu İslam dini için çok önemli olan Kâbe’nin kurtarılması ile bilinmektedir. Zira o dönemlerde Kâbe’yi yıkmak için en büyük girişimlerden biri Ebrehem tarafından gerçekleştirilmiştir. Ordusu ile Kâbe’yi yıkmaya giden Ebrehem Ebabil kuşları tarafından bozguna uğratılmıştır.

Ebabil Kuşu Nedir?

Ebabil Kuşu insanların yerde göremeyeceği kuşlar arasında yer almaktadır. Özellikle yerde görülememesinin sebebi pek çok kişinin merak ettiği bir soru haline gelmiştir. Ebabil kuşu çok hızlı olması ile bilinir ve tüm canlılardan kaçmaya çalışmaktadır. Çevik bir vücut yapısına sahip olan bu kuşlar kolay kolay dinlenmezler. Bu sebepten dolayı da kişilerin onları yerde görmesi imkansız hale gelmektedir.

Genel olarak kırlangıçlar ile karıştırılmakta olan ebabil kuşları, kırlangıçlara oranla kavisli ve daha uzun kanatlara sahiptir. Bu türün en önemli özelliklerinden biri de uçarken uyuyor oluşudur. Zira gece gündüz sürekli havadadırlar. Ebabil kuşlarının yere indikleri dönem üreme dönemidir. Yere indiklerinde ise genellikle yüksek kayalıklara ve yüksek bina çatılarına yuva yaparak burada uyurlar.  Sürü şeklinde ilerleyen bu kuş türü tiz çığlıkları ile bilinir.

Ebabil kuşlarının bir diğer özelliği ise ayaklarının üzerinde dik duramıyor oluşudur. Yaşam süresi yaklaşık 27 yıl olan bu kuşlar yaşamının %90’ını havada geçirmektedirler. Görüntüsü ile insanları büyüleyen bir estetiğe sahip olan Ebabil kuşu Türkiye’de genel olarak ilkbahar aylarında görülmektedir.

Ebabil Kuşu Hikâyesi

Ebabil Kuşu Kuran’ı Kerim’de Fil suresinde geçmektedir. Burada Ebrehe Adı verilen birinin ordusu ile Kâbe’yi yıkmak için bir girişimde bulunduklarında ebabil kuşunun nasıl engel olduğu anlatılmaktadır.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Orman Çocuğu Hikayesi

Ebrehe Habeşistan Krallığı’na ait olan Yemen valisi olarak bilinmektedir. Ebrehe miladi 570 yıllarında Kâbe’ye ziyarete gelmiş olan Arapları kendine çekebilmek adına San’a adı verilen şehre muhteşem bir görünüme sahip bir kilise yaptırmıştır. Bu kilise ise ‘Kulleys’ adı ile bilinmektedir. Fakat bu duruma sinirlenen ve öfke duyan kişiler olmuştur. Hatta söylendiğine göre öfkelenenlerden birisi bu kiliseye girerek içeriyi pislemiş ve o da Ebrehe’nin sinirlenmesine yol açmıştır. Bu durum ile karşılaşan Ebrehe aslında koyu bir Hristiyan’dır. İbadethanelerine böyle bir şey yapılması karşısında bir hayli sinirlenmiş ve ordusunu toplayarak Kâbe’yi yıkmaya karar vermiştir.

Çok güçlü bir orduya sahip olan Ebrehe karşısında savaşmanın imkânsız olduğu düşünülerek Mekke halkı bir anlaşmaya varır ve bu anlaşma sonucu dağlara çekilerek beklemeye başlar. Ordunun gelişi üzerine ise ebabil kuşları ağızlarındaki taşları bölgeye gelerek Ebrehe ve ordusu üzerine bırakır. Taşlar çoğu kişinin ölmesine neden olur. Ebrehe ise dönüşte orada ölüverir. Bu sayede ise Kabe’nin yıkılması engellenir.

Çocuklarımızın İlgisini Çekecek Diğer Sayfalarımız

TEKERLEMELER

ESPRİLER

BİLMECELER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu