Ejderha ile Kaplan Masalı

Bir zamanlar hayvanlardan oluşan büyük bir krallıkta korkunç görünümlü hayvanların korktuğu bir kötü bir ejderha ile hayvanlar tarafından çok sevilen, nazik herkese yardım etmeyi seven iyi kalpli bir kaplan yaşarmış.

Ejderha öyle korkunçmuş ki hiç kimseye acıması yokmuş. Ejderhanın pulları çelik kadar sert, ateşten nefesi bir zırhı eritecek kadar güçlüymüş. Krallığını kaba kuvvet ile yönetiyormuş. Bu yüzden hiçbir hayvan ona karşı gelmezmiş.

Kaplan ise ejderhanın tam tersi, hiç güçlü değilmiş. Ancak altın gibi bir kalbi varmış. Gücü olmamasına rağmen nazik davranışlarıyla tüm hayvanların gönlünü fethetmiş. Bu yüzden bütün hayvanlar onu çok sevip, saygı duyarmış.

Bir gün ejderha civar krallıkları ele geçirmeye ve gücünü daha da arttırmaya karar vermiş. Gittiği her yere kötülük götürür, haksız bir şekilde yıkım ve savaş çıkartırmış. Tüm ülkedeki hayvanlar onun bu acımasızlığına karşı çaresizmiş.

Herkes kendilerini kurtaracak büyük bir kahramanın gelmesi için dua edermiş.

Hayvan dostlarının acı çektiğini gören Kaplan, ejderhaya karşı çıkmaya karar vermiş. Ejderha kadar güçlü olmadığını biliyormuş ancak iyiliğin ve doğruluğun gücüne sonsuz inancı varmış.

Yüreğindeki cesaretle ejderhanın karşısına çıkıp meydan okumuş.

Ejderha güçsüz kaplanın kendisine gösterdiği cüreti görünce ona çok gülmüş.

Sonra Kaplan ile ejderha büyük bir kavgaya tutuşmuş. Kaplan ejderhanın hamlelerini zekası ve çevikliğini kullanarak atlatmış. Ejderha çok yorulmuş.

Ejderhanın yorulduğunu gören diğer bütün hayvanlar kaplanın arkasında durup ejderhaya karşı çıkmışlar. Birlik ve kararlılıkla savaşıp ejderhayı yenip krallıktan kovmuşlar.

Yenilen ve hayvanlar tarafından aşağılanan ejderha bir daha o krallığa adımını dahi atmamış. Kaplan ise güçsüz olmasına rağmen büyük bir cesaret örneği gösterdiği için halk tarafından krallığın yeni kralı seçilmiş. Böylece Kaplan kral herkese, güçlü olanın her zaman kazanamayacağını gerçek gücün kişinin kalbinin iyiliği ve cesareti sayesinde olacağını kanıtlamış.

O günden sonra yeni kralları sayesinde bir daha asla kimse mutsuz olmamış. Herkes barış ve huzur içerisinde yaşamış. Böylece kötü ejderha ile güçsüz kaplanın hikayesi dilden dile anlatılan bir efsaneye dönüşmüş.

Daha Fazla masal okumak isterseniz 6 yaş masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu