Elfida Hikayesi

Anadolu Rock yıldızı Haluk Levent’in seslendirdiği Elfida çok derin bir hikâyeyle karşımıza çıkıyor. Son derece hüzün verici bir anı ile yazılmış şarkı şimdiye kadar yediden yetmişe çok sevildi. 2006 yılında hayatımıza giren şarkı, yıllar geçse de popülaritesini koruyor. Şimdiye kadar birçok kişi tarafından seslendirilse de, şarkının sahibi tarafından yapılan yorum oldukça etkileyici.

Gerçek bir hikâyesi olan bu şarkının her bir dizesi iç burkan ve derinlere daldıran cinsten. Şarkıya adını veren Elfida, aslında küçük bir kız çocuğu ve diğer tüm sözler Elfida’nın hikâyesinin bir parçası. Ünlü müzisyenin hislerinin anlam bulduğu bu parçadaki kahraman, hayata veda etmesin diye uğraş verilen küçük Beyza Nur’dan başkası değildir.

Elfida Şarkısının Hikâyesi Nedir?

Elfida Osmanlıca gözden çıkarılan kadın demek oluyor. Her ne kadar şarkıda Elfida dense de aslında Beyza Nur adlı küçük bir kız için yazılmış bu dokunaklı şarkı. Ünlü bestecinin hastanede olduğu bir gün, bu küçük kız hakkında doktorlar tarafından ‘onu gözden çıkarın’ deniyor.

O sırada Haluk Levent’in yanındaki müzisyen arkadaşı gözden çıkarılmış kadın ‘Elfida’ diyor. Yıllarca hastalığı ile mücadele ediliyor. Hatta hastalığının son dönemlerinde ünlü müzisyen, küçük kızın göz bebeklerinin içine bakarak bu şarkıyı okuyor. Şarkı ona besteleniyor ama o bunu bilmiyor. .

Elfida Ne Demek?

Umudun kalmayışının bir ifadesi olarak anlatılan Elfida Osmanlıca bir kelime. Arapça ’da ise feda etmektir. Şarkının başkahramanı için de doktorlar tarafından tam da böyle düşünülüyor. Umut kalmamış, gözden çıkarılmış.. Amansız hastalığıyla boğuşan Beyza Nur tam anlamıyla yaşamı feda etmiş ve küçük kız için hayat onu gözden çıkarmış.

Elfida İsmi Şarkıya Nasıl Verildi?

Hüzün kokan şarkının adını taşıyan Elfida dünyaya ayakları kapalı bir şekilde gelen, doğuştan genetik bir hastalığı olan Beyza Nur isimli bir kıza hitaben yazıldı. Yaklaşık dört yaşında olan ve rahatsızlığından ötürü ömrünü hastanelerde geçiren küçük Beyza Nur’un yolu Haluk Levent’le kesişiyor. Ünlü müzisyen ona o kadar bağlanıyor ki, sağlığına kavuşması için ailesiyle beraber elinden geleni yapıyor. Ne var ki küçük kız bu zorlu mücadeleden yenik düşünüyor ve yaşama veda ediyor. Geriye bestelenen bu şarkı ve hüzünlü hikâyesi kalıyor.

Elfida Şarkısı Kime Yazıldı?

Elfida doğuştan gelen ve Kelebek Hastalığı denilen bir rahatsızlıkla mücadele eden Beyza Nur isimli bir kıza yazıldı. Çok küçük bedeninde sarılmaya bile mecali olmayan küçük kızın hastane odalarındaki mücadelesine şahit olan Haluk Levent, durumdan çok etkilenerek ona bu anlam yüklü şarkıyı yazdı.

Hastane koridorlarında umutla destek olmaya devam eden müzisyene doktorların umudun kalmadığını hissettirmesi üzerine şarkı sözleri akıverdi. O zamanlar yeterince yorgun ve zor günler geçiren müzisyenin küçük kızın da hikâyesinin etkisiyle Elfida şarkısının sözleri kaleminden bir bir döküldü.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla hikaye  okumak isterseniz Türküler ve Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu