Eşek ile Minik Köpekcik Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok uzak ülkelerin birinde bir çiftçi yaşarmış. Çiftçi her sabah erkenden kalkıp önce tarla işlerini yaparmış. Sonra hayvanlarını şöyle bir kontrol edermiş. Onların yemlerini verir, sularını verir, hasta olanları tedavi ettirirmiş. Bütün hayvanlarına sevgiyle ile davranırmış. Bu hayvanların arasında daima karnı iyi doyurulan arada sırada efendisini sırtında taşıyan eşek de varmış. Çiftçi bir gün bir yerden minik bir köpekçik bulmuş. İleride büyüyüp çiftliğe bekçilik yapar düşüncesiyle tutup çiftliğe getirmiş.

Yine bir sabah çiftçi yanına minik  köpekciği de alarak hayvanların yanına gitmiş. Minik köpekcik çiftçinin yanında hoplayıp, zıplıyor, neşe içinde oraya buraya koşturuyormuş. Çiftçi sevimli köpekçiğin bu hareketlerine çok sevimli buluyormuş. Onun bu hareketlerini görünce elini cebine atmış. Yiyecek var mı diye ceplerini yoklamış. Güzel bir yiyecek bulmuş onu küçük köpeğine uzattıktan sonra bir kenara oturmuş. Minik köpekcik hemen efendisinin kucağına teşekkür eder gibi zıplamış. Çiftçi onun küçük kulaklarını okşayıp sevmiş. Minik köpekcik de sahibinin ellerini yalamış.

Eşek bu manzarayı karşıdan görünce çok kıskanmış. Huysuzluk edip tepinmeye başlamış. Sonra birdenbire ipinden kurtulmuş. Sahibinin yanına gelerek tıpkı minik köpekcik gibi o da hoplayıp zıplamaya başlamış.

Çiftçi koskoca eşeğin bu halini görünce kahkahalar atmış. Eşek çiftçinin güldüğünü görünce herhalde çok sevindi deyip yüz bularak bu defa da tıpkı minik köpekçiğin yaptığı gibi efendisinin kucağına çıkma hevesiyle iki ayağının üzerine kalkıp çiftçinin üzerine çıkınca etrafta çalışan işçiler ellerine geçirdikleri sopalarla küreklerle hemen yetişmişler. Eşeği bir güzel döverek uzaklaştırmışlar. Eşek de can havliyle anıra anıra kaçmış. Bunu gören hayvanlar kahkahayı basmışlar. İçlerinden bazıları eşeğin komik duruma düşüşünü dalgaya almış.

– Şu eşeğin düştüğü hale bakın kendini minik köpeğin yerine koyup sahibinin üstüne çıktı. Bir güzel dayağı yedi. Oh olsun ona demiş.

Eşek yaptığından çok utanmış ama iş işten geçmiş. Kendi kendine bir daha asla hiç kimseyi kıskanmayacağım, kendimi komik duruma düşürmeyeceğim diye söylenmiş.

Daha Fazla Uyku Masalları İçin 1 Yaş Masalları ve Hikayeleri Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu