Eşek Kardeş Sorumluluk Öğreniyor

Güzel ve güneşli bir günde eşek kardeş ve arkadaşları oyun oynamak istemiş. Dışarıya çıkıp eğlenmek için annelerinden izin almışlar. Havanın güzel olmasıyla hepsi annesinden izin alabilmiş. Sadece bir tanesi hariç. Eşek kardeş annesinin sözünü dinlemediği için izin alamamış. Ama diğer arkadaşları dışarıda keyifli vakit geçiriyormuş. Bu duruma çok üzülen eşek kardeş ne yapacağını bilememiş.

Evde tehlikeli işlere kalkışan eşek kardeş annesinden ceza almış. Aslında bu ceza pek fazla sürmeyecekmiş ama o böyle bilmiyormuş. Annesi eşek kardeşe çok üzülüyormuş ama bir daha aynı hataları yapmaması için bu cezayı vermek zorunda kalmış. Tehlikeli işlere girişmesi daha büyük sorunlara neden olabilirmiş. Bu sebepten dolayı bu ceza onu akıllandırırmış.

Eşek kardeş dışarı çıkamadığı için çok üzülüyormuş. Annesine gidip tekrar izin istemiş. Annesi de ona bir daha tehlikeli işler yapmaması gerektiğini söylemiş. Evdeyken yüksek yerlerden atlamaması gerektiğini öğrenen eşek kardeş hatasının farkına varmış. Annesinden özür dilemiş ve bir daha aynı hatayı yapmayacağım demiş. Daha sonra izni almış. Dışarı çıkmış ve keyfince eğlenmiş.

Akşama doğru eve dönen eşek kardeş annesini çok merakta bırakmış. Saat o kadar geç olmuş ki farkına bile varmamış. Annesi her yerde onu arasa da bulamamış. Annesini oldukça fazla korkutmuş. Bunun için annesinden özür dilemiş ama annesi çok panik yapmış. Minik yavrusunun başına bir iş gelmesinden korkmuş.

Biraz sorumsuz olan eşek kardeş bu durum karşısında annesini sürekli üzüyormuş. Aslında bu durumun farkına varması en son yaşadıkları olay sonrasında gün yüzüne çıkmış. Gerçekten çok merak ettiği için o da annesine üzülmüş. Bundan sonra annesini üzmeyecekmiş.

Sorumluluk duygusunu artırmak için eşek kardeşin annesi ona bazı görevler vermiş. Evde ona yardım etmesini istemiş dışarı çıktıklarında birtakım görevlerle biraz olsun sorumluluğunu artırmış.

Eşek kardeş büyüdüğünde annesinin ona ne kadar iyi bir şey yaptığını anlamış. Eğer annesi ona sorumluluk vermeseydi şimdi kendi ailesini geçindiremezdi. Küçüklüğünde annesi tarafından büyük ilgi gören eşek kardeş gerçekten annesine minnettar kalmış. O da kendi çocuklarını sorumluluk duygusu içerisinde yetiştirecekmiş.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu