Eski Kek Kalıbı Artık Çok Mutlu Masalı

Uzun yıllar boyunca çok güzel kekleri pişirmiş ve sahibini çok mutlu etmiş olan kek kalıbı artık eskimişti. Eskidiği için kekler dibine tutuyordu. Bunun için evin kadını yenisini almış onu da mutfak dolabının en arkasına koymuş ve artık hiç kullanmıyordu. Bu durum yaşlı kek kalıbını çok üzüyor ama bir kandan da artık kekleri iyi pişiremediği için buna anlayış gösteriyormuş. İçten içe üzülüyor. Başıma bundan sonra ne gelecek acaba diye düşünüyormuş. Kesin sahibi onu temizlik yaptığı sırada çöpe atacaktı. Çöpte üstüne basılacak kirlenecekti. Oysa pisliği hiç sevmezdi. En sevdiği şeylerden biriydi kekin pişmesinden sonra onun bol sıcak su ile yıkanmasıydı. Köpükler üzerinden kayıp giderken su ile temizlenirken çok keyif alıyordu. “Hiç yıkanmayacağım bundan sonra” diye düşündü.

Dolabın köşesinde sıkıntıdan patlarken birden sahibi onu aldı ve mutfak tezgahının üzerine koydu. “Eyvah beni atacak işte” diye düşünürken tekrar suyun altında buldu kendini yine yıkanıyordu bol köpüklü sularla. Sahibi onu yıkadıktan sonra tezgaha koydu ve içine hiç bilmediği bir madde koymaya başlamış. Kek kalıbı içine koyulan maddeye seslenmiş “Sen kimsin” demiş. İçindeki madde cevap vermiş “Ben toprağım beni senin içine koyduğuna göre sen bir saksı olmalısın” demiş. Kek kalıbı şaşırmış “Saksı ne ben kek kalıbıyım” demiş. Toprak cevap vermiş “Artık bir saksısın benim içine koyulduğum herşey bir saksıya dönüşür” demiş.

Bu durum kek kalıbına çok yabancıymış ama yine de yeni bir şeyler olmasından çok mutlu olmuş. Sonuçta tekrar işe yarayacak ve artık çöpe gitmeyecekmiş. Sahibi içine biraz daha toprak koyduktan sonra toprağın üstüne küçük kaktüsler yerleştirmeye başlamış. Toprağa ekilen kaktüsler çok mutlularmış. Birbirlerine selam veriyor ve tanışıyorlarmış. Kek kalıbının içine on tane küçük kaktüs ekmiş sahibi. Kek kalıbının yalnızlığı bitmiş ve artık içinde kocaman bir ailesi olmuş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Çalışkan Çocuğun Masalı

Kaktüslere kendini tanıtmış “Ben ev sahibinizim eski kek kalıbı yeni saksıyım” Kaktüsler buna çok gülmüşler “Ne diyorun sen kek kalıbından saksı olur mu hiç” demişler. Toprak onları susturmuş “Olur tabi neden olmasın. Doğru söylüyor ben içine dökülürken inceledim o gerçekten bir kek kalıbı” demiş. Kaktüslerin çok hoşuna gitmiş bu durum. “Desene biz çok farklı ve kocaman bir aile olduk” demişler. Evet demiş eski kek kalıbı yeni saksı. “Bundan sonra size çok iyi bakacağım. Köklerinizi rahatça salabilir ve büyüyebilirsiniz” demiş. O günden sonra tam on adet kaktüs, toprak ve kek kalıbı çok mutlu olmuşlar. Sürekli sohbet ediyor, konuşuyor, eğleniyorlarmış.

Kek kalıbı atılmaktan kurtulduğu ve artık yine işe yaradığı için çok mutluymuş. Hayatı mutfak dolabının köşesinde sessiz devam ederken birden çok eğlenceli olmuş. Bu kek kalıbına güzel bir hayat dersi de vermiş. Asla umudunu kaybetmemeliymiş her zaman yeni ve güzel şeyler olabilirmiş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekecek Diğer Sayfalarımız

TEKERLEMELER

ESPRİLER

BİLMECELER

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. çok güzel bir masal ve kek kalıbıyla kendimi çok özdeşleştirdim. Kendimi iyi hissettirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu