Fabl Nedir?

Fabl, bir edebi türdür. Genellikle çocuklar için yazılıyor olmakla birlikte, birçok yetişkin bireyin de severek takip ettikleri okuma metinleridir. Bu türün başkarakterleri hayvanlardır. Hayvanlar konuşur, hayvanlar tartışır, hayvanlar barışır ama ön planda daima onlar vardır. Bu türün amacı, toplumsal ve bireysel olarak faydası bulunan değerlerin bireylere kazandırılmasıdır.


Mutlaka bir ders verilir ve bu ders oldukça göz önündedir. Fabl türünün dili yalındır ve kolay anlaşılabilir bir türdür. Bu sayede her yaş grubundan insan rahatlıkla okuyabilir, anlayabilir ve ders çıkarabilir. Bu konu ile alakalı olarak, fabl türünün özellikleri, fabl ögelerinin neler olduğu, fabl türü nedir konusu, fabl kimler tarafından yazılır, fabl kimlere hitap eder, fabl okumanın faydaları nelerdir gibi konular merak edilir.


Fabl Özellikleri
Fabl özellikleri konusunda araştırma yapılırken bilinmesi gereken başlıca bilgiler vardır.
Bu bilgiler şu şekilde ifade edilebilir;
Fabl türünde hayvanlar, insanlar gibi konuşturulur.
Bu türde ön plandaki kahramanlar hayvanlardır. Yani kişileştirme sanatı olduğu halde, her kişileştirme sanatı bulunan edebi metin fabl değildir. (kişileştirme sanatında insan dışı her varlık konuşturuluyor diye değildir.)
Sonunda bir ders verme amacı vardır. Sonunda daima iyiler kazanır ve kötüler kaybeder.
Hayvanlar, insanlara özgü olan alışveriş yapma, konuşma, çatışma veya barışma, dayanışma gibi olayları gerçekleştirebilir.
Başlıca özellikleri verilen fabl özellikleri birçok insan tarafından severek okunur ve takip edilir.


Fabl Öğeleri
Fabl öğeleri konusu, özellikle çocukları için bu türü tercih etmek isteyen ebeveynler tarafından önemsenen bir konudur. Bu türün ögeleri arasında, hayvanlar ön plana çıkarlar. Burada, timsahlar, yılanlar, tilkiler, kurbağalar, kaplumbağalar, tavşanlar, köpekler, kuşlar, karıncalar, balıklar, böcekler, inekler, eşekler, atlar, zürafalar ve daha akla gelemeyecek birçok hayvanın konuşturulması sağlanır. Fabl türünde ön plana bu hayvanlar çıkmakla birlikte çeşitli fabl öğeleri de kullanılabilir.
Fabl Türü Nedir?
Fabl nedir sorusu üzerinde araştırma yapılırken, bu türün ne olduğu sorusu da oldukça sorgulanır. Fabl, ifade ederken de belirtildiği gibi bir edebi tür olarak geçer. Hayvanlar üzerinden ifade edilerek insanların bir ders çıkarması amaçlanır. Öğüt verici olarak ifade etmekte fayda vardır. Hayvanlar kullanıldığı için, özellikle çocukların hayal dünyalarına hitap eder ve oldukça dikkat çekici olarak bulunur.


Bunun yanı sıra, birçok yetişkin insanın da ilgi gösterdiği bir türdür. Fabl türünde insanlara faydalı olma amaçlanır. Hayal güçlerine hitap edilerek, insanlar en can alıcı noktalarında sorgulamaya, düşünmeye, gülmeye davet edilir. Çıkarımlar yapılarak hayata yön verilmesi amaçlanır.


Fabl Kimler Tarafından Yazılır?


Fabl, düşünüldüğü zaman her insan tarafından yazılabilecek bir tür gibi gelebilir. Hayvanlar konuşturulduğu için basit olarak da görülebilir. Ancak fabl sonucunda bir ders verilmesi gerektiği için özellikle edebi olarak yetkinlik kazanmış kişilerin kaleme alması önerilir. Ayrıca her kelime çocuk dünyasında bir hayal basamağı olacağı için de, kelimeleri düzgün kullanan, anlaşılır ve akıcı bir dile sahip bireyler tarafından yazılması gerekir.


Fabl Türü Kimlere Hitap Eder?


Fabl konusunda merak edilen bir başka konu da, fabl türünün kimlere hitap ettiği konusudur. Bilinmesi gerekir ki, fabl yalnızca çocuklara hitap etmez. Özellikle çocuklara hitap ediyor olması ayrı bir durum, sadece çocuklara hitap ediyor olması ise ayrı bir durumdur. Bu yüzden, çocuklara, yetişkinlere, yaşlılara, akli problemleri olan insanlara ve daha birçok gruba hitap eder.
Fabl Okumanın Faydaları Nelerdir?
Fabl okumanın faydaları, fabl türünün tercih edilmesi için en önemli sebepleri bünyesinde barındırır.
Bu sebepler başlıca şu şekilde ifade edilebilir;
Fabl türü, her kesimden insana eğlenceli gelebilecek bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple, hem okumayı keyifli hale getirerek okuma alışkanlığının kazandırılmasında ve devam ettirilmesinde önemli rol oynar, hem de dinlendiği vakit insanlara keyifli gelir.
Fabl türü, özellikle çocuklarda olmak üzere, insanların hayal güçlerinin gelişmesinde önemli rol oynar. Hayvanlar konuşturulduğu için yeni bir durum vardır ve her yeni durum beyin fonksiyonları arasındaki bağlantının artmasına yardımcı olur. Bu sebeple hayal gücünü geliştirdiği gibi daha zeki olunmasına da neden olduğunu ifade etmekte fayda vardır.
Fabl türü, sonunda iyilerin kazandığı ve kötülerin cezalandırıldığı bir tür olarak ifade edilir. Bu yüzden sorun yaşayan, kötülük gören insanların motivasyon artırmasına neden olur. Bu durumda olan insanların umutlarının artmasına sebep vereceği için faydalıdır.


Fabl türü, insanların düşünmelerine neden olur. İnsanların sorgulama, iyiyi kötüyü ayırt etmek istemesine, doğruyu yanlışı sorgulamasına neden olduğu için faydalıdır.
Fabl türü, insanların günlük hayattaki olaylara dışarıdan ve tarafsız olarak bakmasına yardımcı olur. Kişilerin başına gelen veya gelebilecek olan durumları daha tarafsız yorumlamasına, iyi ve kötüye daha net bakmasına neden olur.


Fabl türü sonucunda bir ders verme amacı vardır. Bu ders hayatın her alanı ile alakalı olabileceği için, bu ders sonucundaki çıkarımlar ile de bireyler her alanda fayda görür.
Fabl türü, insanları iyiye teşvik eden bir türdür. Kötü davranışların kazanılmamasına, iyiliğe özendirme, güzel davranışlara teşvik ederek toplumsal hayatı düzenler ve faydalı olur.
Başlıca bu şekilde ifade edilen fabl türü faydaları, okuyan kişiye ve okunma durumuna, yaşanılan olaylara uyarlama ve yapılan çıkarımlara göre farklılık gösterir.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu