Fare ve Aslan Kralın Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallarken.  Hayvanlar ülkesinde bütün hayvanlar kendi halinde günlük işleri ile ilgileniyorlarmış. Yavru hayvanlar okullarına, yetişkin hayvanlar ise evlerine ekmek götürebilmenin derdi ile işlerine gidiyorlarmış. Akşamları ise büyük küçük bütün hayvanlar bir araya gelerek zevkli vakitler geçiriyorlarmış. Hayvanlar ülkesinde günlük hayat böyle sürüp giderken ufak tefek gerginlikler ve tartışmalar da yaşanmıyor değilmiş. Hayat böyle sürüp giderken günün birinde küçük fare çok ağır bir hastalığa tutulmuş. Derdine çare olsun diye birçok doktora götürmüşler. Fakat hiç birisi derdine çözüm bulamamış. En sonunda sincap arkadaşlarına şöyle demiş;

Benim çok yakın bir arkadaşım var. Kendisi çok başarılı bir doktordur. Şimdiye kadar teşhis koyamadığı hiçbir hastalık olmadı. Dilerseniz ondan yardım isteyebilirim demiş. Küçük farenin ailesi umutla gülümsemiş. Ve sincabın doktor arkadaşından yardım almaya karar vermişler. Ertesi gün doktor sincap farenin evine fareyi muayene etmeye gelmiş. Geldiğinde fare mutsuz bir şekilde yatağında oturmuş uzaklara bakıyormuş. Doktor sincap fareye kendisini muayene etmek istediğini söylemiş. Fare öylesine mutsuz ve umutsuz bir şekilde tepki vermeden sadece sırtını dönmüş. Doktor sincap genç fareyi bir güzel muayene ettikten sonra başını üzüntüyle iki yana sallamış. Farenin ailesi endişe ve merakla doktor sincabın gözlerine bakmış. Farenin annesi endişe ile doktor söylesene kızımın nesi var demiş. Doktor sincap dışarıda konuşalım diye odadan çıkmalarını işaret etmiş.

Odadan çıktıklarında ise doktor sincap kızınız aslında sapasağlam hiçbir şeyi yok endişe etmeyin demiş. Farenin annesi nasıl olur doktor bey demiş kızım günlerdir rahatsız hasta yatıyor. Bir şeyi olmayan insan bu derece hastalanır mı? hasta görünebilir mi? Bu nasıl olabilir diye sormuş. Doktor sincap bilge bir edayla konuşmaya başlamış. Kızınızın fiziksel bir hastalığı yok fakat bu hasta değil anlamına gelmiyor kızınız sanırım kalp ağrısı çekiyor demiş. Genç farenin babası “Ne demek istiyorsunuz doktor bey demiş benim kafam karıştı kızım hasta mı değil mi” diye sormuş. Doktor sincap kızı için endişelenen baba fareye dönmüş ve demiş ki, sanırım kızınız aşık olmuş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  12 Dans Eden Prenses

Anne fare sevinçle ellerini çırpmış. Bu ne kadar güzel bir haber demiş peki neden hastalansın ki bu sevinilecek bir şey. Baba fahriye dönerek demiş ki kızımızla konuşalım neden üzüldüğünü merak ediyorum öğrenelim. Anne ve babası kızlarını karşılarına almışlar ve konuşmaya başlamışlar kızım senin hastalığın bizi derinden üzdü doktor seni muayene ettikten sonra bize hiçbir şeyin olmadığını söyledi Sen fiziksel olarak sapasağlammışsın fakat bu hastalığın nedenini anlayamıyorum ben Neden kendini üzgün hissediyorsun? Genç fare anne ve babasının söyledikleri karşısında ağlamaya başlamış ve onlara şöyle demiş. Evet anne babacığım ben aşık oldum ormanlar ülkesinin haşmetli kralı aslana aşığım demiş. Anne ve babası ise kızlarına şöyle söylemişler. Kızım Aşk çok güzel bir duygudur. Ayrıca Aşkın düşse ile bir ilgisi yok Aşk bedende değil ruhta yaşanır. Eğer kralımız aslan senin aşkına karşılık verirse önünde hiçbir engel kalmaz demişler. Ve sonunda ormanlar kralı genç farenin aşkına karşılık vermiş ve ömür boyu mutlu yaşamışlar.

Çocuklarımızın İlgisini Çekecek Diğer Sayfalarımız

TEKERLEMELER

ESPRİLER

BİLMECELER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu