Farenin Merakı Sincabın Karanlık Korkusu Masalı

Bir varmış bir yokmuş…Ormanın derinliklerinde fareyle sincap yaşarmış. Her gün kahvaltıdan sonra güvendikleri yerde buluşurlar ve canları nereye isterse oraya gezmeye giderlermiş. Bu gezmeler bazen ormanın dışında da olurmuş. Bunun sebebi de farenin çok gözü pek ve meraklı olmasından ileri gelirmiş. Sincap her ne kadar çok korkuyor olsa da farenin merak ettiği yerlere korka korka gidermiş.

Hiç üşenmeden ormanın dışında gezinmeyi sürdüren fareye, zavallı sincap mecburen yol arkadaşlığı yaparmış. Günler günleri kovalamış böyle ama farenin her evin altına girip merak ettiği keşifleri yapması hiç bitmemiş. Sincap bu durumdan hoşnut olmadığını, yüzünün aldığı şekille belli ediyormuş. Fare yakın arkadaşına evlerin altına girerek, orada neler olduğuna bakmak istediğini söyleyerek, sincabı yorup, canını sıkıyormuş.

Akşam olup evlerine doğru yol ayrımına geldiklerinde, sincap artık soğuk davranarak, “iyi akşamlar” demeden, evin yolunu tutmaya başlıyormuş. Böylece fare artık bu duruma öncelikle şaşırsa da giderek alışmaya başlamış. Bu da haliyle aralarındaki dostluğu giderek azaltmaya sebep olmuş.

Bu duruma bir hayli üzülen sincap, eve gidip annesine durumu anlatmaya karar vermiş. Farenin her evin altını merak ettiğinden ve sincaba o küçük elleriyle çukur kazdırıp, evlerin altında gezindiklerinden bahsetmiş. O nedenle üstünün başının, ellerinin neden bu kadar kirlendiğini soran annesine, düştüğü, çamura girdiği yalanlarını söylüyormuş. Bu şekilde oyun oynamaya devam ederlerse, başlarına kötü bir şey geleceğinden korktuğunu sözlerine ekleyivermiş.

Anne sincap, yavrusunun sözünü kesmeden, olanları dinlemiş. Açıkçası çok endişelenmiş. Bu endişesini içtenlikle dile getirmiş. Bir daha böyle oyunlar oynamalarının onların başına türlü belalar açabileceğini ve farenin de uyarılması gerektiğini ifade etmiş.

Sincap annesinin bu konudaki sözlerini sonuna kadar dinlemiş. Bunun üzerine farklı bir soru sorarak, artık fareyle arkadaşlıkları konusunda nasıl bir yol çizmesi gerektiğine dair tavsiye istemiş. Annesi farenin aslında çok iyi bir dost olduğunu, onu tanıdığı kadarıyla anlamış. Bu nedenle fareyle küsmesini, surat asmasını doğru bulmadığını söylemiş. Bunun yerine onunla güzel bir dille konuşması gerektiğinden bahsetmiş. Bunu da arkadaşını kırmadan yaparak söylemesinin yararlı olacağını düşünüyormuş.

Sincap ertesi gün annesinin tavsiyelerini fareye söylemiş. Artık ıssız ve karanlık yerlere gitmeyeceğini anlatmış. Fare bu durumu dikkatle dinleyip bu konuşmanın üzerine ormandan çıkmamaya karar vermiş.

Daha Fazla Uyku Masalları İçin Uyku Masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu